MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Właściciel stajni książęcej przy Zamku w Szczecinie planuje rozpocząć jej przebudowę. Jakie ma plany?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wizualizacje Rada Osiedla Stare Miasto / Andrzej Szkocki
Właściciel zabytkowej stajni książęcej przy ul. Rycerskiej 3 w przyszłym roku planuje rozpocząć przebudowę budynku.

- Europol Consulting przygotowuje się do rozpoczęcia remontu budynku. Mamy informacje, że pozwolenie na budowę zostało wydane - informują radni z Rady Osiedla Stare Miasto. - Inwestor czeka na projekt wykonawczy, który jest na bieżąco ustalany z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace mają ruszyć wiosną - latem w przyszłym roku.

Zabytkowy budynek sąsiadujący z Zamkiem Książąt Pomorskich od 2017 roku należy do spółki Europol Consulting. Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie w marcu tego roku wydał decyzję pozwalającą ze stanowiska konserwatorskiego na wykonanie robót budowlanych.

- Projekt przewiduje zachowanie substancji zabytkowej, w tym konserwację renesansowego portalu w elewacji szczytowej oraz ochronę zasadniczej formy powojennej odbudowy, z uwzględnieniem niezbędnych badań archeologicznych. Dopuszcza niewielkie nadbudowy w obrębie istniejących lukarn, korekty kompozycji elewacji oraz modernizacje wnętrz. Decyzja pozostaje aktualna - mówi Tomasz Wolender, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Stajnia książęca wzniesiona została około 1600 roku. Pierwotnie na piętrze mieścił się magazyn obroku. Część dolna budynku natomiast służyła jako stajnia i ujeżdżalnia. Na wschodniej ścianie znajduje się renesansowy, niekompletny portal z I połowy XVII wieku, który został przeniesiony z zabudowań zamkowych w 1736 roku. W górnej części portalu znajdują się reliefy przedstawiające dwa herby pomorskie i herb Szlezwika-Holsztynu, a także gryfa z książką i mieczem.

Dawna stajnia posiada także zabytkowy dźwig, którym wciągane było siano i słoma. W latach 1987-2014 w budynku znajdował się Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2017 roku trafił w ręce spółki Europol Consulting za ok. 2,3 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński