Wkrótce integracja pierwszych wyrzutni Chunmoo z polskimi podwoziami w Korei

PAP
PAP
W 2023 roku mają zostać dostarczone również wyrzutnie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS, których 20 sztuk, w tym dwie ćwiczebne, MON kupiło w 2019 roku za 414 mln dolarów
W 2023 roku mają zostać dostarczone również wyrzutnie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS, których 20 sztuk, w tym dwie ćwiczebne, MON kupiło w 2019 roku za 414 mln dolarów archiwum
Pierwsze trzy wyrzutnie artylerii rakietowej Chunmoo zostaną zintegrowane z polskimi podwoziami w Korei Południowej, integracja pozostałych odbędzie się w Polsce - poinformowali przedstawiciele producenta - koncernu Hanwha Aerospace.

Jak przekazali dziennikarzom, wkrótce drogą morską zostaną wysłane z Polski trzy podwozia z Jelcza, a w zakładach Hanwha Aerospace zostaną przeprowadzone: integracja i testy gotowych zestawów. Dostawa do Polski wyrzutni posadowionych na polskich pojazdach ma nastąpić w trzecim kwartale bieżącego roku.

Integratorem piętnastu pozostałych wyrzutni, których dostawę przewidziano na ten rok, będzie Huta Stalowa Wola. W Polsce ma się także odbywać integracja pozostałych zamówionych wyrzutni.

W listopadzie ub. r. Agencja Uzbrojenia zawarła z południowokoreańskim koncernem Hanwha Aerospace umowę na 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Kontrakt, którego wartość wynosi 3,55 mld dolarów, obejmuje także wsparcie logistyczne, szkolenie i zapas amunicji, w tym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile).

Dostawy przewidziano na lata 2023-2027. Pierwszych 18 wyrzutni K239, zintegrowanych z pojazdami Jelcz, polskimi systemami łączności, systemem zarządzania walką Topaz oraz amunicja wojsko otrzyma w tym roku. Także do końca bieżącego roku wstępną gotowość bojową ma osiągnąć pierwszy dywizjon K239, wchodzący w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W 2023 roku mają zostać dostarczone również wyrzutnie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS, których 20 sztuk, w tym dwie ćwiczebne, MON kupiło w 2019 roku za 414 mln dolarów. Tę broń otrzyma 16. Dywizja Zmechanizowana. Polski rząd uzyskał zgodę władz USA na potencjalny zakup blisko 500 kolejnych wyrzutni HIMARS.

Zakup podobnego systemu w Korei resort obrony uzasadniał szybkimi terminami dostaw. Hanwha Aerospace (poprzednio Hanwha Defense) jest także producentem kupionej przez MON samobieżnej armatohaubicy K9, której podwozie i napęd zastosowano też w armatohaubicy Krab.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński