W rocznicę śmierci Jana Pawła II katolicy wyjdą na ulice z jego imieniem na sztandarach

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
To tylko kilka przykładów podobnych inicjatyw. Na całym Pomorzu planowane są ich setki. W wielu miejscowościach, miastach i wioskach odbędą się marsze, spotkania modlitewne, rozważania nauczania papieża Polaka.
To tylko kilka przykładów podobnych inicjatyw. Na całym Pomorzu planowane są ich setki. W wielu miejscowościach, miastach i wioskach odbędą się marsze, spotkania modlitewne, rozważania nauczania papieża Polaka. Jakub Kolodziej / archiwum polska press
Marsze, wspólne modlitwy i publiczne akcje - najbliższa rocznica śmierci Jana Pawła II będzie inna niż te wcześniejsze. W naszym regionie i w całej Polsce - tysiące ludzi zamanifestują swoje przywiązanie do papieża Polaka w odpowiedzi na krytyczne wobec niego medialne doniesienia.

Zbigniew Mikulski w 1991 roku był odpowiedzialny za nagłośnienie wizyty papieża w maryjnym sanktuarium na podkoszalińskiej Górze Chełmskiej w czasie jego IV pielgrzymki do ojczyzny. Trzymał mikrofon, przez który Ojciec Święty modlił się i przemawiał.

- Często patrzył mi w oczy i się uśmiechał. W pewnej chwili jego dłoń dotknęła mojej i poczułem jego ciepło. Takich chwil się nie zapomina. W jakiejś mierze zmieniło to moje życie - wspomina. Dziś Mikulski choruje, porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo to wybiera się na uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci Jana Pawła II.

- Zabolały mnie informacje stawiające go w tak złym świetle. Są tak bardzo niesprawiedliwe. Ja widziałem z bliska jego oczy - wiem, jakim dobrym był człowiekiem i wielkim Polakiem. Nikt mnie nie przekona, że mogło być inaczej. Chcę tego dnia być blisko niego, tak jak on był blisko mnie wtedy, 32 lata temu - mówi tłumaczy.

Gdański marsz wdzięczności za św. Jana Pawła II ruszy w niedzielę o godzinie 15. Wierni wyjdą sprzed bazyliki Mariackiej i przejdą pod pomnik Trzech Krzyży na pl. Solidarności. W Szczecinie Marsz Papieski rozpocznie się mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15. Po liturgii wierni przejdą do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. W niedzielę w Koszalinie na godz. 21 mieszkańcy zaproszeni są przez biskupa do katedry na uroczysty Apel Jasnogórski. Zakończy się on przejściem przed pomnik św. Jana Pawła II, gdzie o godz. 21.37 odśpiewana zostanie „Barka”. W Słupsku w marszu w obronie dobrego imienia Jana Pawła II zgromadzeni wyruszą z placu przed kościołem Mariackim o godz. 14.

To tylko kilka przykładów podobnych inicjatyw. Na całym Pomorzu planowane są ich setki. W wielu miejscowościach, miastach i wioskach odbędą się marsze, spotkania modlitewne, rozważania nauczania papieża Polaka. Ta wielka, w dużej mierze spontaniczna akcja to odpowiedź wiernych na ostatnie medialne doniesienia podważające autorytet Jana Pawła II. Ci, którzy te wydarzenia organizują i wezmą w nich udział, często powtarzają, że chcą przede wszystkim zademonstrować swoje wielkie przywiązanie do Ojca Świętego i przypomnieć wszystkim, kim był oraz kim powinien dla nas być zawsze.

- Czy Jan Paweł II w ogóle potrzebuje obrony? - pyta ksiądz Wojciech Parfianowicz z kurii biskupiej w Koszalinie. - Wydaje mi się, że nie. Obrony, w sensie odświeżenia, potrzebuje pamięć o nim. I to w nas, dla których on jest ważną postacią. Może bowiem jest tak, że bezsprzecznie święty papież czasami zajmuje w naszym kościelnym życiu miejsce Pana Boga? A może przesadziliśmy z jego kultem, idąc w stronę kiczu czy banalizacji? A może - i to jest chyba najważniejsze - już zapomnieliśmy o tym, co do nas mówił, i naszymi społecznymi wyborami w istocie „profanujemy” naszą o nim pamięć? To są ważne pytania, które warto sobie zadać w czasie niedzielnych uroczystości- podkreśla Wojciech Parfianowicz.

- Autorytet Jana Pawła II jest podważany, co jest bardzo bolesne i trudne - mówi ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz w koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego, którą w 1991 roku odwiedził Jan Paweł II (2 kwietnia w parafialnym kościele będą rozdawane magnesy na samochód z papieskim cytatem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Tej Ziemi”). - Dlatego tak istotne jest to, aby w tak ważnym dniu przypomnieć ludziom czas, gdy papież wszystkich nas jednoczył, gdy dawał nadzieję, dzięki której Polacy zmienili swój kraj na lepsze - zaznacza.

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek organizującej sobotni marsz w Szczecinie, jest zdania, że ostatnie wydarzenia wokół Jana Pawła II odniosą odwrotny skutek od tego, którego można się było spodziewać po emisji kontrowersyjnego telewizyjnego reportażu.

- Niedzielny marsz organizuje nasza fundacja, ale w wielu przypadkach, szczególnie w małych miejscowościach, jest to oddolna inicjatywa zwykłych ludzi. Wiernych, którzy nie mogą się pogodzić z tym, co powiedziano o Janie Pawle II, i chcą to publicznie zamanifestować. To jest bardzo budujące - podkreśla. Dodaje, że szczeciński marsz nie jest głosem w sporze wokół papieża, a tylko wielkim pragnieniem spotkania się wokół Ojca Świętego.

- Chcemy być przy Ojcu Świętym, tak jak byliśmy 2 kwietnia 2005 roku, gdy umierał. Chcemy pójść ulicami Szczecina, jakby on był wśród nas. Dać świadectwo tego, jak wielkim i wyjątkowym był człowiekiem, Polakiem, kapłanem. Wszystkich, którzy czują podobnie, zapraszamy do przyłączenia się do nas - zachęca.

W papieskich, gdańskich wydarzeniach 2 kwietnia weźmie udział Andrzej Jaworski, przewodniczący rady Instytutu Pamięć i Tożsamość im. świętego Jana Pawła II.

- Każdy przyzwoity człowiek dzisiaj, widząc to, w jaki sposób media liberalno-lewicowe angażują się w oczernianie jednego z największych Polaków, jakim niewątpliwie był i jest Jan Paweł II, nie może w żaden sposób nie reagować, ponieważ brak reakcji byłby przyzwoleniem na zło i byłoby to niejako pokazanie, że jesteśmy skłonni to zło akceptować. Chcemy, aby Jan Paweł II trwał w pamięci młodego pokolenia, które nie poznało za swojego życia papieża Polaka - podkreśla.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W rocznicę śmierci Jana Pawła II katolicy wyjdą na ulice z jego imieniem na sztandarach - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie