MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce wciąż sprzedaje się podrobione opony i akumulatory. I to na dużą skalę!

AIP
Karolina Misztal / Polska Press
Każdego roku w Unii Europejskiej traci się 2,4 mld euro z powodu podrabiania opon i akumulatorów. Polska jest w gronie krajów, w których legalni producenci ponoszą z tego tytułu największe straty (równowartość ok. 1,7 proc. całej produkcji).

Z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że z powodu podrabiania każdego roku w całej UE traci się 2,2 mld euro, co stanowi 7,5 proc. całkowitej sprzedaży w sektorze opon.

Ponadto obecność podrobionych akumulatorów na rynku UE co roku kosztuje legalny przemysł 180 mln euro, co stanowi równowartość 1,8 proc. sprzedaży w tym sektorze.

Podrabianie akumulatorów dotyka głównie sektora pojazdów silnikowych, ale występuje także w sektorze telefonii komórkowej.

Utracona sprzedaż przekłada się na około 8400 utraconych miejsc pracy bezpośrednio w tych dwóch sektorach, gdyż legalni producenci zatrudniają mniej osób niż by zatrudnili, gdyby zjawisko podrabiania nie występowało.

Całkowita kwota dochodów rządowych w formie podatków utraconych w efekcie podrabiania opon i akumulatorów wynosi 340 mln euro.

Szacuje się, że w Polsce wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 74 mln euro (310 mln zł), a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 6,6 proc. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 6 mln euro (25 mln zł, a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,7 proc.

- Mamy nadzieję, że ustalenia niniejszego raportu, który koncentruje się na dwóch ważnych dla UE sektorach gospodarki, pomoże decydentom politycznym w badaniach nad sposobami zwalczania zjawiska podrabiania. Co więcej, ze względu na to, iż podrabianie opon i akumulatorów może mieć istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa i środowiska, mamy również nadzieję, że niniejszy raport pomoże konsumentom dokonać rozsądnych wyborów podczas nabywania tych ważnych produktów - powiedział
Dyrektor wykonawczy EUIPO, António Campinos.

Raport jest dwunastym w serii analiz opublikowanych przez EUIPO za pośrednictwem europejskiego obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej i poświęconych skutkom gospodarczym podrabiania produktów w sektorach przemysłowych w UE.
Przedmiotem wcześniejszych analiz były: sektor kosmetyków i higieny osobistej; sektor odzieży, obuwia i akcesoriów; sektor artykułów sportowych; sektor zabawek i gier; sektor biżuterii i zegarków; sektor torebek i bagaży; sektor nagrań muzycznych; sektor napojów spirytusowych i wina; sektor leków; sektor pestycydów oraz sektor smartfonów.

Produkcja opon objęta analizą obejmuje opony pojazdów (samochodów, motocykli itd.), sprzęt, meble i inne zastosowania, dętki do opon, bieżniki opon, ochraniacze dętek itd. oraz bieżnikowanie i regenerację opon. Akumulatory w niniejszej analizie obejmują ogniwa i baterie galwaniczne, jak również akumulatory kwasowo-ołowiowe, NiCd, NiMH, litowe oraz akumulatory o ogniwach suchych i mokrych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Polsce wciąż sprzedaje się podrobione opony i akumulatory. I to na dużą skalę! - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński