MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W których miastach jest najwięcej uczniów i przedszkolaków z Ukrainy? Nowe dane Ministerstwa Edukacji i Nauki

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Najwięcej ukraińskich dzieci uczy się i chodzi do przedszkoli w Warszawie (ok. 17,2 tys.), Wrocławiu (8,5 tys.) i Krakowie (7,4 tys.), wynika z danych MEiN.
Najwięcej ukraińskich dzieci uczy się i chodzi do przedszkoli w Warszawie (ok. 17,2 tys.), Wrocławiu (8,5 tys.) i Krakowie (7,4 tys.), wynika z danych MEiN. Peter Pike/pixabay.com
W polskich szkołach i przedszkolach jest obecnie 187,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Ministerstwo Edukacji i Nauki podało nowe dane dotyczące liczby uczniów i przedszkolaków objętych edukacją i opieką w polskich placówkach. To dzieci uchodźców wojennych. W których miastach jest ich najwięcej? Jak wygląda edukacja ukraińskich dzieci w Polsce? Jakie są zasady przyjęcia uczniów z Ukrainy do polskich szkół? Sprawdzamy.

Spis treści

Gdzie uczą się i rozwijają talenty młodzi uchodźcy?

Najwięcej ukraińskich dzieci uczy się w Warszawie (ok. 17,2 tys.), Wrocławiu (8,5 tys.) i Krakowie (7,4 tys.), wynika z danych MEiN. Edukacją przedszkolną w Polsce objętych jest ok. 43,8 tys. dzieci z Ukrainy, które przybyły po 24 lutego 2022 r.,, czyli po wybuchu wojny.

 • Blisko 36,9 tys. dzieci uczęszcza do przedszkoli.
 • Ok. 470 dzieci uczestniczy w zajęciach w punktach przedszkolnych.
 • 10 jest w zespołach wychowania przedszkolnego.
 • 6,4 tys. dzieci z Ukrainy jest w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

W szkołach podstawowych w całej Polsce uczy się ok. 116,8 tys. dzieci, które znalazły się w Polsce po wybuchu wojny. W tym gronie jest 110 uczniów przyjętych do ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz 8 do Poznańskiej szkoły chóralnej.

W szkołach ponadpodstawowych uczy się 27,2 tys. uczniów-uchodźców z Ukrainy:

 • ok. 10 tys. uczy się w liceach ogólnokształcących,
 • 8 tys. w technikach,
 • blisko 3 tys. w szkołach branżowych I stopnia,
 • 12 w szkołach branżowych II stopnia,
 • blisko 5,9 tys. w szkołach policealnych.

Młodzi Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju po wybuchu wojny, mają szanse rozwijać swoje talenty i zainteresowania. 59 uczniów przyjętych zostało do ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, 121 to uczniowie liceum sztuk plastycznych, 66 to uczniowie ogólnokształcącej szkoły baletowej, 2 to uczniowie Bednarskiej Szkoły Realnej, 2 to uczniowie Kolegium Pracowników Służb Społecznych. 60 uczniów z Ukrainy uczy się w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy.

Najwięcej ukraińskich dzieci i młodzieży, przybyłych do Polski po 24 lutego, uczy się w:

 • woj. mazowieckim - 33,6 tys.,
 • woj. śląskim - 21 tys.,
 • woj. dolnośląskim - blisko 21 tys.

Informacje pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej (SIO) i pokazują stan na dzień 14 lutego 2023 r.

Uczniów-uchodźców już nie przybywa?

Jak sytuacja wygląda w Warszawie, w której jest największa liczba młodych uchodźców wojennych z Ukrainy? Stołeczny ratusz podaje, że na ponad 17 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, które przybyły po wybuchu wojny i chodzą do przedszkoli i szkół na terenie Warszawy, ponad 14 tys. uczęszcza do miejskich placówek oświatowych:

 • ponad 3 tys. jest pod opieką przedszkoli i oddziałów przedszkolnych,
 • blisko 10 tys. chodzi do szkół podstawowych,
 • nieco ponad 1 tys. do szkół ponadpodstawowych.

Część młodych Ukraińców dołączyła do istniejących klas, część uczy się w oddziałach przygotowawczych. Obecnie w Warszawie funkcjonują 124 oddziały przygotowawcze dla ukraińskich dzieci. Młodzi uchodźcy uczęszczają w sumie do 72 warszawskich szkół - 60 podstawówek i 12 liceów.

W pierwszych dniach lutego, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży ocenił, że od kilku miesięcy liczba uczniów i przedszkolaków z Ukrainy ich jest dosyć stabilna.

- Na początku, kiedy przybywali uchodźcy z Ukrainy, widzieliśmy bardzo dynamiczny wzrost. Teraz ta sytuacja się ustabilizowała – mówił wiceminister.

Pod koniec kwietnia 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Według danych na koniec roku szkolnego 2021/2022 w polskim systemie edukacji było ok. 182,6 tys. młodych uchodźców wojennych. Blisko 50 tys. dzieci było w edukacji przedszkolnej, ok. 117,2 tys. w szkołach podstawowych, a ok. 15,5 w szkołach ponadpodstawowych. W oddziałach przygotowawczych w szkołach uczyło się wówczas ok. 36,5 tys., a w klasach wraz z polskimi rówieśnikami - 146,2 tys.

Obecnie, jak podaje MEiN, w całym kraju w 952 oddziałach przygotowawczych uczy się ok. 14,5 tys. uczniów z Ukrainy.

Aktualne dane Systemu Informacji Oświatowej (stan na 14 lutego 2023 r.) wskazują, że w polskich szkołach i placówkach oświatowych pracuje 1792 nauczycieli z Ukrainy. W tej grupie jest 1120 nauczycieli, którzy zostali zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych od 24 lutego 2022 r., czyli po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Uczniowie z Ukrainy – na jakich zasadach?

Dzieci i młodzież z Ukrainy są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Regulują to przepisy, które stosowane są wobec wszystkich dzieci cudzoziemskich w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, czyli od 7. do 18. roku życia. Dzieci są przyjmowanie do szkół na bieżąco - w ciągu całego roku szkolnego.

Aby zapisać dziecko do polskiej szkoły, należy złożyć wniosek do dyrektora placówki. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, ma obowiązek przyjąć ucznia. Inne publiczne szkoły podstawowe (spoza rejonu zamieszkania dziecka) oraz szkoły ponadpodstawowe, przyjmują ucznia, jeśli posiadają wolne miejsca. Jeśli rodzice dziecka z zagranicy nie mogą znaleźć szkoły, która ma wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły (np. wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły posiadającej wolne miejsca.

Do której klasy powinno być przyjęte dziecko z zagranicy? Ustalane jest to na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę, do której uczęszczało dziecko w swojej ojczyźnie. Jeśli dziecko nie ma takich dokumentów (co bywa częste w sytuacji ucieczki przed wojną), jest to ustalane zgodnie z sumą lat nauki dziecka za granicą - na podstawie oświadczenia rodziców.

Co ważne, szkolne dokumenty dziecka nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Rodzice mogą również zwrócić się do dyrektora o przyjęcie dziecka do niższej klasy, niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej, np. ze względu na wiek dziecka.

A co, jeśli dziecko nie zna języka polskiego?

Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu go do polskiej szkoły. Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego przez okres 24 miesięcy. Zajęcia takie mogą być prowadzone także w grupach międzyszkolnych. Szkoła może także tworzyć tzw. oddziały przygotowawcze – i tak dzieje się właśnie w przypadku uczniów, którzy dotarli do Polski z Ukrainy po wybuchu wojny.

Oddziały przygotowawcze dla uczniów z zagranicy, którzy słabo znają, lub nie znają zupełnie języka polskiego, mogą być tworzone zarówno w szkołach publicznych, jak i w niepublicznych. Przepisy wskazują, że nauka w oddziale przygotowawczym trwa jeden rok szkolny. Może być skrócona albo wydłużona. W tym drugim przypadku – najwyżej o kolejny rok szkolny.

Dzieci uchodźców uczą się również zdalnie

Młodych uchodźców wojennych z Ukrainy jest w Polsce więcej, niż wskazują na to dane Ministerstwa Edukacji i Nauki. SIO nie uwzględnia bowiem dzieci i młodzieży, która uczy się zdalnie i nadal funkcjonuje w ukraińskim systemie oświaty. Te dzieci nie są objęte obowiązkiem szkolnym ani obowiązkiem nauki zgodnie z polskim prawem. Co ważne – jeśli dziecko lub nastolatek kontynuuje naukę w macierzystej placówce z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad uczniem jest zobowiązana złożyć oświadczenie o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty. Takie oświadczenie powinno być złożone w urzędzie gminy, zgodnie z miejscem pobytu dziecka w Polsce.

Aby pomóc ukraińskim uchodźcom wojennym w nauce, UNICEF finansuje organizację miejsc do edukacji online. 48 takich punktów, przy wsparciu UNICEF-u, zorganizował warszawski samorząd. Punkty nauki zdalnej znajdują się m.in. w Pałacu Młodzieży, Centrum Edukacji i Rozwoju na Woli oraz w dzielnicowych placówkach pozaszkolnych. Miejsca te są wyposażone w stanowiska komputerowe podłączone do sieci, a uczniowie pracują pod opieką ukraińskich nauczycieli.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W których miastach jest najwięcej uczniów i przedszkolaków z Ukrainy? Nowe dane Ministerstwa Edukacji i Nauki - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński