MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na „długi Covid”. Pacjenci doświadczają skutków miesiące po pokonaniu koronawirusa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Naukowcy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo tzw. „długiego Covidu”. Pacjenci odczuwają skutków długie miesiące po przejściu choroby.

Nawet długie miesiące po zakażeniu się koronawirusem pojawiają się kolejne objawy choroby. Zidentyfikowano ich już ponad 200, z których wiele trwa dłużej niż 6 miesięcy po pokonaniu Covid-19.

Tak zwany „długi Covid” nadal budzi niepokój milionów pacjentów. Badania pokazują, że wiele osób doświadcza objawów kilka tygodni, a nawet miesięcy po zakażeniu. Naukowcy z University College London odkryli, że dalekosiężne skutki COVID-19 dotyczą ponad 200 różnych objawów po przejściu choroby.

Badanie wykazało, że długotrwałe objawy dotykają 10 różnych narządów, a wiele z tych problemów pozostaje u pacjentów przez ponad sześć miesięcy. Naukowcy zebrali dane od 3700 osób w 56 krajach. Wszyscy oni doświadczyli objawów związanych z COVID-19 w okresie od grudnia 2019 r. do maja 2020 r. i utrzymujących się problemów w kolejnych miesiącach.

Wyniki wykazały u nich zmęczenie, nasilenie objawów po wysiłku fizycznym lub psychicznym oraz mgła mózgowa. To najczęstsze problemy, z którymi borykają się pacjenci po przejściu koronawirusa. Ogółem zidentyfikowano 203 „ długodystansowe” objawy, a autorzy badania śledzili 66 najczęstszych z nich przez siedem miesięcy.

Inne objawy doświadczane przez uczestników to halucynacje wzrokowe, drżenie, swędzenie skóry, zmiany cyklu miesiączkowego, dysfunkcja seksualna, kołatanie serca, problemy z kontrolą pęcherza, półpasiec, utrata pamięci, niewyraźne widzenie, biegunka i szum w uszach.

Choć badanie nie wykazało, jak długo odczuwa się skutki COVID-19, poprzednie badania szacują, że od 14 do 30 procent pacjentów z koronawirusem odczuwa objawy 12 tygodni po chorobie.

Przeczytaj również:

Wśród „długodystansowców” z COVID-19 prawdopodobieństwo wystąpienia objawów trwających dłużej niż osiem miesięcy wynosi 91,8 procent!. Spośród 3762 uczestników badania 96 procent zgłosiło utrzymujące się objawy trwające dłużej niż 90 dni. Dwóch na trzech nadal miało problemy związane z COVID-19 sześć miesięcy po zakażeniu. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że tylko 233 osoby zgłosiły, że całkowicie wyzdrowiały.

- Badanie to rzuca światło na szerokie spektrum objawów, w szczególności neurologicznych, rozpowszechnionych i uporczywych u pacjentów z przewlekłym COVID-19, mówi jedna z autorek badania dr Athena Akrami.

- Zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych, których doświadcza ponad 85 proc. respondentów, były najbardziej rozpowszechnionymi i utrzymującymi się objawami neurologicznymi, równie powszechnymi w każdym wieku i mającymi znaczny wpływ na pracę. Bóle głowy, bezsenność, zawroty głowy, nerwobóle, zmiany neuropsychiatryczne, drżenie, wrażliwość na hałas i światło, halucynacje (węchowe i inne), szum w uszach i inne objawy czuciowo-ruchowe były również powszechne i mogą wskazywać na większe problemy neurologiczne – dodaje wspomniana neurolog.

Prawie każdy pacjent z „długim COVID” (98 procent) boryka się ze zmęczeniem po zakażeniu. Co więcej, dziewięć na dziesięć osób zmaga się z nasileniem tych objawów po większym wysiłku. Doprowadziło to do tego, że prawie połowa ankietowanych (45 procent) musiała skrócić swoje harmonogramy pracy.

Warto przeczytać:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga na „długi Covid”. Pacjenci doświadczają skutków miesiące po pokonaniu koronawirusa - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński