MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA! Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Na terenie większości nadleśnictw w kraju, w tym w naszym regionie, obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w niemal wszystkich lasach. Niewielka ilość śniegu, przesuszona po zimie ściółka leśna oraz przedłużający się brak opadów zwiększają ryzyko pożarów. Podobna sytuacja ma miejsce na polach, gdzie za chwilę rozpocznie się okres siewu.

- Zła sytuacja na zachodniopomorskich polach, to nie tylko efekt ciepłej w tym roku zimy. Na przestrzeni ostatnich lat mamy do czynienia z suchymi miesiącami letnimi i z ogólnie mniejszą liczbą opadów w ciągu całego roku. Najcięższą sytuację mamy w pasie środkowym naszego kraju, a widać to również w południowej części naszego województwa. W ubiegłym roku nie było ani jednego dnia z pokrywą śnieżną w naszym województwie, w tym jest podobnie. Gdy nie ma śniegu i brakuje opadów, to gleby się wysuszają. Latem natomiast, choć suma opadów jest podobna do tych sprzed lat, ale były to opady nawalne, które nie wsiąkają w głąb ziemi i spływają z pól - tłumaczy Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Pierwsze pożary w lasach wybuchały już w styczniu, łącznie od początku roku we wszystkich lasach wybuchło 987 pożarów. Natomiast w tych zarządzanych przez Lasy Państwowe 214.

O skali zjawiska świadczą dane z ubiegłego roku. W 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia.

Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na 40 974 800 złotych. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.

W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała również 8896 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.

- Obecnie sytuacja pożarowa jest jeszcze bardziej niebezpieczna, sytuacji nie poprawia również brak opadów, a ściółka jest bardzo sucha. Aktualną sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa - czytamy w komunikatach Lasów Państwowych.

Od kwietnia do końca września jest monitorowana wilgotność ściółki w lasach. Kontrole są prowadzone dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych. Na podstawie wyników kontroli IBL określa stopień zagrożenia pożarowego.

System ochrony przeciwpożarowej kosztuje Lasy ok. 100 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

WIDEO: Susza 50-lecia w Polsce, oto zagrożone regiony

ZOBACZ TAKŻE:

Za co powinniśmy kochać drzewa? Podróżują, rozmawiają, przyw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński