Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UE chce czarnych skrzynek w samochodach

map / Gazeta Lubuska
Fabrycznie montowana „czarna skrzynka” w samochodach marki Honda. Urządzenie wykorzystuje do zapisu danych pamięć typu flash.
Fabrycznie montowana „czarna skrzynka” w samochodach marki Honda. Urządzenie wykorzystuje do zapisu danych pamięć typu flash. Fot. fareastgizmos.com
Europejska Komisja Transportu chce wprowadzić do wyposażenia samochodów znane z samolotów "czarne skrzynki". Urządzenia rejestrowałyby 20 parametrów jazdy i miałyby pomagać w ustalaniu przyczyn wypadków.

Samochodowa "czarna skrzynka" miałaby rejestrować 20 parametrów jazdy, takich jak prędkość, użycie hamulca, kierunkowskazów, oraz wykonywane przez kierowcę manewry.

Uruchamiałaby się po każdej gwałtownej zmianie prędkości jazdy lub otwarciu poduszki powietrznej. W urządzeniu przechowywany byłby zapis z 30 sekund przed wypadkiem i 15 sekund po nim, poza tym natychmiast po wypadku automatycznie powiadamiałoby ono służby ratunkowe i policję. Miałyby one również dostęp do zapisanych danych po wypadku, które można byłoby wykorzystywać w sądzie. Dodatkowo wgląd do informacji miałyby firmy ubezpieczeniowe.

Pomysł nie jest specjalnie nowy - urządzenia podobnego typu montowane są choćby w pojazdach uprzywilejowanych, np. w 3,5 tys. służbowych aut londyńskiej policji - zmniejszyło to ilość wypadków, dzięki czemu zaoszczędzono w ciągu 18 miesięcy 2 mln funtów. "Czarne skrzynki" są już standardem w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyposaża się w nie obecnie około 2/3 nowych aut tam produkowanych. W Europie na drodze wprowadzenia urządzeń stoi jeszcze wiele zastrzeżeń prawników.
"Czarna skrzynka" w opinii specjalistów spowodowałaby bardziej uważną jazdę kierowców, świadomych tego, iż każdy ich gwałtowniejszy manewr jest nagrywany. Z danymi zapisanymi w takim "neutralnym świadku" nie można byłoby już dyskutować - wykażą wprost, który z uczestników wypadku np. przekroczył dozwoloną prędkość i w konsekwencji mógł spowodować wypadek. Policja i firmy ubezpieczeniowe otrzymałyby więc informacje pozbawione emocjonalnego osądu i prywatnych opinii świadków.

Prowadzone przez 3 lata badania na zlecenie Europejskiej Komisji Transportu wykazały, iż nowa technologia spowoduje około 10 procentowy spadek ilości śmiertelnych wypadków i oszczędność 25 procent kosztów napraw.

Źródło:
Czarne skrzynki w samochodach? - Gazeta Lubuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński