Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trują Miedwie?

Marek Jaszczyński, 22 grudnia 2005 r.
Wczoraj byliśmy przy wylocie ścieku, nad jeziorem Żelewko. Według świadków jeszcze niedawno piana i błoto były bardziej widoczne. - Ten kto zniszczył środowisko, ma obowiązek przywrócenia stanu pierwotnego. Przecież tuż obok jest Miedwie! Może dojść do zatrucia, a wtedy ścieki przez Płonię popłyną do jeziora Dąbie i trafią do szczecinian - mówią wędkarze.
Wczoraj byliśmy przy wylocie ścieku, nad jeziorem Żelewko. Według świadków jeszcze niedawno piana i błoto były bardziej widoczne. - Ten kto zniszczył środowisko, ma obowiązek przywrócenia stanu pierwotnego. Przecież tuż obok jest Miedwie! Może dojść do zatrucia, a wtedy ścieki przez Płonię popłyną do jeziora Dąbie i trafią do szczecinian - mówią wędkarze. Andrzej Szkocki
Katastrofa ekologiczna pod Szczecinem. W okolicach jeziora Miedwie pojawiły się niebezpieczne zanieczyszczenia. Zniknęły ryby, a woda zmieniła kolor.

Zaalarmowali nas zaniepokojeni wędkarze znad jeziora Żelewko koło Kołbacza. Kilka tygodni temu ze zbiornika zniknęły ryby, a woda zmieniła kolor.

- Łowimy tam często. W jeziorze pływały ryby szlachetne, sandacze i szczupaki - mówi jeden z wędkarzy. - Teraz ani sztuki. Ale nie tylko o ryby chodzi. Woda zmienia barwę i jest wtedy jak mleko.

Zbiornik Żelewko (gm. Stare Czarnowo) leży w strefie ochronnej jeziora Miedwie, z którego wodę piją mieszkańcy Szczecina.

- Jakość wody jest bardzo zła - potwierdza Piotr Sawczyn, specjalista ds. ochrony środowiska z firmy Saspol, który badał wodę w zbiorniku. - W rezultacie może spowodować, że jezioro zakwitnie, gdy zabraknie tlenu. Nie wyobrażam sobie jak coś takiego może dziać się w zlewni jeziora Miedwie!

Żeby szczecinianie mogli pić czystą wodę, najpierw trzeba ją oczyścić. Przy pomocy środków chemicznych usuwany jest z niej niebezpieczny osad. Brud, który osiada na dnie, potem gromadzony jest w specjalnym zbiorniku.

- W zbiorniku nieopodal Miedwia zebrało się już 100 tysięcy ton osadu - twierdzi nasz informator.

Więcej w papierowym wydaniu "Głosu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński