Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanie zakupy w Berlinie

Monika Stefanek
Podczas wyprzedaży w berlińskich sklepach spotkać można tłumy klientów z Polski.
Podczas wyprzedaży w berlińskich sklepach spotkać można tłumy klientów z Polski. Andrzej Szkocki
Styczeń to najlepszy okres w Niemczech na zakupy. Odzież, obuwie czy sprzęt sportowy można kupić nawet za jedną czwartą ceny.

Na zakupy do stolicy Niemiec warto wybrać się z kilku powodów. Podczas wyprzedaży handlowcy starają się pozbyć nie tylko kolekcji zimowej, ale także tego, czego nie sprzedali przed świętami. Obniżki sięgają 30, 50, a często nawet 70 procent.

Przecenione jest niemal wszystko, od bielizny począwszy, przez kurtki, swetry aż po buty i sprzęt do sportów zimowych. Wybór artykułów jest największy na początku wyprzedaży, dlatego warto się pospieszyć. Obowiązuje bowiem zasada, kto pierwszy, ten lepszy.

Przez wiele lat terminy sezonowych wyprzedaży w Niemczech były oficjalnie ogłaszane. W tej chwili o tym, co i kiedy będzie przecenione, decydują same sklepy. A te prześcigają się w walce o klienta. Dlatego pierwsze obniżki pojawiają się już na początku stycznia. Im bliżej końca miesiąca, tym więcej sklepów oferuje towary

O tym, że wyprzedaże już trwają, informują wywieszki na witrynach sklepowych oraz wewnątrz nich. Powinniśmy zwracać uwagę na hasła: "Schlussverkauf", "Sonderangebot" oraz "Sale".

Znajdź parking

Gdzie po zakupy

Berlin ma ponad 50 centrów handlowych.
Oto adresy niektórych galerii handlowych oraz domów towarowych:

Schloss Steglitz, Schlossstr. 33-36, U-bahn Schlossstr.

Eastgate, Marzahner Promenade 1a

Arkaden Alte Potsdamer Strasse 7, U-bahn, S-bahn Potzdame Platz

Europa Center, Tauentzienstrasse 9, U-bahn Kurfuestendamm/Zoologischer Garten

Gesundbrunnen-Center, Badstrasse 4, U-bahn, S-bahn Gesundbrunnen

Gropius-Passagen, Johannisthaler Chausse 317, U-bahn Johannisthaler Chausse

A 10 Center, oddalony o około 30 km od Berlina. Można tu dojechać, omijając miasto. Wystarczy, jadąc autostradą A10, zjechać na Koenigs Wusterhausen/Wildau.

KaDeWe, Tauentzienstrasse 21-24, U-bahn Wittenbergplatz

Galeria Lafayette, Friedrichstrasse 76-78, U-bahn Franzoesischestr.

Galeria Kaufhof, Alexanderplatz 9, U-bahn, S-bahn Alexanderplatz

Galeria Kaufhof am Ostbahnhof, Koppenstr. 8, S-bahn Ostbahnhof

Karstadt, Karstadt (Kreuzberg), Hermannplatz, U-bahn Hermannplatz

Kaufhaus Wertheim, Kurfuestendamm 231, U-bahn Kurfuestendamm.

Wybierając się do stolicy Niemiec na zakupy samochodem, warto wcześniej sprawdzić, gdzie znajdują się parkingi. Znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania nie jest w Berlinie łatwe. W centrum miasta trzeba płacić: pół godziny postoju kosztuje 0,50 euro. Bilety kupuje się w parkomatach, które ustawione są przy każdym z parkingów.

Strefa obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 19, w soboty zaś od godz. 9 do 14. W niedzielę i święta parkowanie w strefie jest bezpłatne. Obsługa parkomatów nie jest trudna, wystarczy postępować zgodnie z rysunkiem umieszczonym na automacie.

Wybierając się na zakupy do któregoś z centrów handlowych, lepiej skorzystać z parkingu przy obiekcie (zwykle podziemnego). Są one znacznie tańsze od pozostałych parkingów w tego typu miejscach, a za niektóre w ogóle nie trzeba płacić. Każdy z parkingów przy centrach handlowych ma swój osobny cennik. Ceny za godzinę postoju wahają się od 0,90 do 2 euro. Można też skorzystać z prywatnych parkingów, których wiele znajduje się w różnych punktach miasta, również w centrum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński