Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Choszcznie zbiera ogólnopolskie laury

Marek Huet
Wychowawczyni Danuta Pałka, wraz z podopiecznymi z klasy Ia, czeka cierpliwie na wyposażenie pracowni. Pani dyrektor dała słowo. Netbooki "Mobilnej klasy" na pewno znajdą się w szkole do 6 grudnia. To będzie prezent na Mikołaja.
Wychowawczyni Danuta Pałka, wraz z podopiecznymi z klasy Ia, czeka cierpliwie na wyposażenie pracowni. Pani dyrektor dała słowo. Netbooki "Mobilnej klasy" na pewno znajdą się w szkole do 6 grudnia. To będzie prezent na Mikołaja. Fot. Marek Huet
O certyfikat jakości Szkoła Podstawowa nr 1 ubiegała się po raz pierwszy. Z powodzeniem. Nie ukrywa jednak zaskoczenia, że otrzymała go aż na trzy lata.

W ciągu ośmiu lat tylko pięć szkół w kraju otrzymało Znak Jakości Interkl@sa na tak długi okres. Ale to nie jedyny sukces Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie. Ostatnio zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Innowacyjna szkoła 2009".

Jedynka to szkoła, gdzie komputery i internet są dostępne dla uczniów w szerokim zakresie, zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej. Aby otrzymać wyróżnienie szkolna reprezentacja musiała zaprezentować się przed kapitułą konkursu w Warszawie. Wystąpienia uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorki szkoły oceniali wybitni profesorowie polskiego świata nauki i kultury.

- Po cichu liczyłam na trzecie miejsce - zapewnia Krystyna Górecka, dyrektorka szkoły. - Myślałam, że byłoby super. Pierwsze miejsce przeszło moje najśmielsze oczekiwania. W pokonanym polu zostawiliśmy przecież gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Dyplomy dla innowacyjnej szkoły wręczono w Zamku Królewskim w Warszawie, a znak jakości w sali kolumnowej Sejmu.

- Piękna sceneria, wspaniała oprawa, znamienici goście - wspomina dyrektorka.

Sukces jedynki to nie przypadek. Preferuje się tu zupełnie inny, niż tradycyjnie, styl nauki i inne stawia się wymagania wobec uczniów.

- Liczy się ich sposób myślenia i inicjatywa, analiza oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy - zapewniają nauczyciele.

Oprócz internetu i komunikatorów uczniowie i pedagodzy korzystają ze szkolnej platformy e-learningowej. Nikt nie poskarży się na brak lektury w bibliotece. Gdy brakuje książek na półce można skorzystać z linku do wersji elektronicznej lektur. Działa wolontariat wspomagający uczniów mających problemy z czytaniem. Oceny z komentarzem nauczyciela to codzienność w elektronicznym dzienniku. Nie wychodząc z domu, rodzice mają możliwość zapoznania się z cenzurką.

Szkoła ma pomysły na projekty, które zapewniają finansowe granty na ich realizację. W ramach projektu "Szkoła Przyszłości", realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim, uczniowie i nauczyciele matematyki, przyrody, języka polskiego, języka angielskiego przebywali w Norwegii i Danii. Najlepsze i sprawdzone wzorce w Skandynawii przeniosą na swój grunt.

W grudniu odwiedzą jedynkę delegacje partnerskich szkół z Niemiec i Danii, a w marcu z Norwegii. Do współpracy ze szkołą ustawił się w kolejce Uniwersytet Poznański. Wspólnie zamierzają połączyć tablice interaktywne tak, jak komputery w sieci. W ten sposób uczniowie wykorzystają w nauce symulacje zjawisk przyrodniczych, fizycznych i chemicznych opracowane przez studentów.

W Norwegii, delegacja jedynki z zazdrością spoglądała na laptopy będące do dyspozycji każdego ucznia. Wówczas dyrektor Górecka zastanawiał się, co zrobić by choć jedną klasę wyposażyć w taki sprzęt. Tymczasem okazało się, że wygrywając konkurs na innowacyjną szkołę, jedynka z Choszczna otrzymała wspaniały prezent. To zestaw netbooków z oprogramowaniem "Mobilna klasa". Pojedynczy egzemplarz waży tylko 1,9 kilograma i jest wyposażony w oprogramowanie edukacyjne. Pracę uczniów nadzorować będzie nauczyciel za pomocą komputera zarządzającego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński