MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie gubią coraz więcej rzeczy w komunikacji miejskiej. Ten rok będzie rekordowy

OPRAC.:
Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Przed pandemią koronawirusa Biuro Rzeczy Znalezionych rejestrowało 200-300 zagubionych rzeczy rocznie. Po pandemii ta liczba zaczęła szybko rosnąć i w 2023 roku przekroczyła pół tysiąca
Przed pandemią koronawirusa Biuro Rzeczy Znalezionych rejestrowało 200-300 zagubionych rzeczy rocznie. Po pandemii ta liczba zaczęła szybko rosnąć i w 2023 roku przekroczyła pół tysiąca Andrzej Szkocki
Prócz portfeli, kluczy, dokumentów, komórek, ubrań zdarzają się przedmioty zaskakujące: np. robot sprzątający, nawóz interwencyjny, nakładka na zęby, a ostatnio rower.

- Jest tego coraz więcej – przyznaje prezes Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica, Krzysztof Putiatycki. – Do każdej rzeczy trzeba zrobić protokół, wprowadzić do ewidencji, potem, jak nikt się nie zgłosi, zawieźć do Urzędu Miasta, niektóre rzeczy z powrotem przywieźć, bo nie wszystkie Urząd Miasta przyjmuje, a na koniec zrobić protokół kasacyjny albo odbioru. To wszystko zajmuje czas, jeden pracownik zajmuje się właściwie tylko tym.

Najczęściej ludzie zostawiają w tramwajach i autobusach portfele, komórki, klucze, dokumenty i ubrania. Ale zdarzają się też „perełki”. Oto ciekawsze przykłady z ostatnich tygodni: plecak dziecięcy, deskorolka, modlitewnik, przewodnik turystyczny po Dublinie, nakładka na zęby, pistolety zabawkowe, rower górski.

- Pozostawione przedmioty w środkach komunikacji to niezwykle interesujące źródła wiedzy o czasach i ludziach - mówi prof. US, dr hab. Maciej Kowalewski, dyrektor Instytutu Socjologii. - Dziś niemal wszyscy podróżują "z czymś" w ręku. Otacza nas coraz więcej przedmiotów, rzadziej się do nich przywiązujemy. Cyfrowe akcesoria są coraz bogatsze, łatwiej o nich zapomnieć. Do tego pewnie dochodzą zostawione przez roztargnienie zakupy, odzież.

Przed pandemią koronawirusa Biuro Rzeczy Znalezionych rejestrowało 200-300 zagubionych rzeczy rocznie. Po pandemii ta liczba zaczęła szybko rosnąć i w 2023 roku przekroczyła pół tysiąca, w tym roku prawdopodobnie przebije poziom 600.

  • 2024 – 343 (stan na teraz)
  • 2023 – 525
  • 2022 – 361
  • 2021 – 274
  • 2020 – 140 (pandemia)

O rzeczy zagubione w pojazdach szczecińskiej komunikacji miejskie można pytać telefonicznie pod numerami:

  • 91 464 36 02 - Szczecińskie Przedsiębiorstw Autobusowe Dąbie
  • 91 432 84 17 - Szczecińskie Przedsiębiorstw Autobusowe Klonowica
  • 91 311 41 25 - Tramwaje Szczecińskie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński