MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Sąd kwestionuje przeszukania w ZBiLK i uchyla decyzję prokuratury

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie Andrzej Szkocki
- Sposób, w jaki przejęto dowody od urzędników komunalki było bezprawne - uznał sąd uchylając postanowienie prokuratury o przeszukaniu w siedzibie Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

To wątek sprawy jaka toczy się w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie dotyczącej przyznawania lokali mieszkalnych i użytkowych w latach 2022-2023, a także przeprowadzanych w tym czasie konkursów na stanowiska pracy.

21 listopada 2023 r. policjanci wyposażeni w postanowienie prokuratury o przeszukaniu, weszli do siedziby urzędu przy ul. Mariackiej i zabezpieczyli komputery, dokumenty i telefony.

Prawnicy ZBiLK zakwestionowali sposób przeszukania. Zwracali uwagę, że postanowienie było zbyt ogólne i zaskarżyli je. Ich zastrzeżenia poparł sąd rejonowy. Uchylił decyzję o przeszukaniu jako niezgodą z prawem.

Postanowienie jest prawomocne.

Sąd uznał, że określenia stosowane w postanowieniu o przeszukaniu są zbyt ogólne, a warunkiem przeszukania jest przecież istnienie uzasadnionych podstaw do przypuszczenia, że tam, gdzie dokonuje się przeszukania, znajdują się rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu. Podstawy przeszukania powinny być przekonujące, by podejrzenie przestępstwa było realne w świetle zasad wiedzy, logiki i doświadczenia życiowego.

- Nieprawidłowe jest lakoniczne i zdawkowe wskazanie, że wydane powinny zostać również „inne przedmioty, których posiadanie jest zabronione” oraz „inne rzeczy ujawnione w toku czynności, które mogą stanowić dowód w sprawie”. Osoba poddana przeszukaniu może nie mieć świadomości, posiadanie jakich rzeczy jest zabronione, a z pewnością nie ma wiedzy o tym, co może stanowić dowód. Taki sposób określania zakresu przeszukania Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za godzący w prawa określone w Europejską Konwencję Praw Człowieka - orzekł sąd.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński