MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Procesja ze Świętymi, czyli alternatywa dla halloween

mdr
Z Jasnych Błoni, spod pomnika Jana Pawła II o godzinie 19 wyruszyła mistyczna ,,Procesja ze Świętymi”.

Około 500 uczestników niosło niemal 100 relikwii świętych patronów, świece oraz 30 kadzielnic, śpiewając jednocześnie Litanię do Wszystkich Świętych.

Noc, świece, ludzie bardzo młodzi, starsi i ci najstarsi, a nawet rodzice z wózkami dziecięcymi.

Powodem zorganizowania procesji jest postępująca w ostatnich latach sekularyzacja Dnia Wszystkich Świętych. Jak mówi Prezes Fundacji Małych Stópek, ks. Tomasz Kancelarczyk moda ta, jest „obrazoburcza wobec naszego przywiązania do czci świętych oraz pamięci o zmarłych”. Kapłan określa to wprost:

– To co się dzieje wokół nas rodzi potrzebę ukazania tego, co w naszej wierze jest piękne i zachwycające.

I dodaje, że pochód jest skonfrontowany z upamiętnieniem reformacji, podczas której odrzucono kult Świętych. A 31 października to także dzień współcześnie degradowany przez zachodnie Halloween.

– Procesja ukazuje głębię oraz mistykę kultu, związaną z wyjątkowym dla katolików dniem – wyjaśnia. - W Kościele katolickim zaplecze duchowe jest swego rodzaju ojcem inicjatyw. W dzisiejszym świecie, z jednej strony tak bardzo odduchowionym, a z drugiej naszpikowanym magią i zabobonami, potrzeba autentycznej mistyki, wypływającej z życia Kościoła.

Jak twierdzi kapłan, mistyczna procesja jest swego rodzaju egzorcyzmem, w trakcie którego uczestnicy wezwą pomocy Wszystkich Świętych i poproszą o wstawiennictwo w sprawach, które dotykają ich życia.

Procesja przeszła ulicami Szczecina kierując się do katedry, gdzie celebrowano Msza św. Podczas Eucharystii wierni modlili się o wstawiennictwo Wszystkich Świętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński