MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Potrzebny cmentarz dla czworonogów

Paulina Targaszewska
Jedyny w Szczecinie cmentarz na Prawobrzeżu w okolicach ul. Dąbskiej. Jest on jednak nielegalny.
Jedyny w Szczecinie cmentarz na Prawobrzeżu w okolicach ul. Dąbskiej. Jest on jednak nielegalny. Marcin Bielecki
Mieszkańcy, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i radna Grażyna Zielińska chcą utworzenia miejsca, które miałoby spełniać rolę cmentarza dla zwierząt.

Psy, koty i inne futrzaki towarzyszą nam każdego dnia. Przez wielu mieszkańców traktowane są jak członkowie rodziny, mimo to po śmierci ich ciała - zgodnie z przepisami - są utylizowane jak odpady komunalne w przemysłowych spalarniach. W Szczecinie taką usługę za opłatą 50 zł wykonuje Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Właściciele pupili nie godzą się na takie traktowanie ich futrzanych przyjaciół po śmierci i często nielegalnie zakopują ciała psów czy kotów w parkach, przydomowych ogródkach lub lasach.

- Moja Fanta ma już 10 lat - mówi Karolina Jakubczyk ze Śródmieścia. - Nie wyobrażam sobie, żebym po jej śmierci miała potraktować ją jak śmiecia. Ona jest moją najlepszą przyjaciółką. Przeżyłyśmy razem mnóstwo czasu, to kochany pies. Spalanie zwierząt w spalarniach to bezduszność i nieliczenie się z uczuciami właścicieli.

Podobnego zdania jest radna Grażyna Zielińska, która wystosowała interpelację w tej sprawie.

- Dla wielu osób, pies czy kot, to domownik, członek rodziny, z którym przeżyło się wspólnie czasami kilkanaście lat. - twierdzi radna. - Ludzie nie potrafią tak po prostu pozostawić go w lecznicy, skąd zostanie wywieziony i poddany spaleniu wraz innymi odpadami. Dla tych ludzi godne pochowanie swojego pupila jest sprawą ważną, kierują się względami osobistymi, chcą zachować pamięć o przyjacielu i okazać mu należny szacunek.
Radna uważa, że Szczecin jako duża aglomeracja powinna przykładem innych miast w Polsce wyjść naprzeciw właścicielom zwierząt domowych i stworzyć warunki do powstania grzebowiska dla czworonogów. Inicjatywę popiera szczecińskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które jako pierwsze poruszyło sprawę.

- Często spotykamy się z opiniami mieszkańców, którzy narzekają na brak takiego grzebowiska - mówi Beata Więcaszek z TOZ. - Rozpoczęliśmy więc rozmowy dotyczące utworzenia takiego
miejsca. Utworzyliśmy także na naszej stronie internetowej sondę, w której pytamy mieszkańców
czy są za powstaniem grzebowiska dla zwierząt w Szczecinie.

Do tej pory swoje zdanie wypowiedziało 170 osób. 159 z nich jest za utworzeniem cmentarza dla czworonogów, 6 osób jest przeciwnych, a 5 internautom jest to obojętne. Co na to miasto?

- Budowa i prowadzenie cmentarza dla zwierząt jest działalnością komercyjną i leży w gestii podmiotu zewnętrznego - mówi Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu. - Biuro Planowania
Przestrzennego Miasta dopuszcza lokalizację cmentarza dla zwierząt domowych przy ul. Inżynierskiej, jednak ustalenie tej funkcji w miejscowym planie będzie możliwe dopiero po potwierdzeniu przydatności terenu badaniami geologicznymi.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński