MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Na al. Papieża Jana Pawła II pękają kamienice

Paweł Słomkowski
Ryszard Linke pokazuje odnowioną elewację. Mieszkańcy sami musieli ponieść koszty remontu. - Pękające mury mamy udokumentowane na zdjęciach - mówi Linke.
Ryszard Linke pokazuje odnowioną elewację. Mieszkańcy sami musieli ponieść koszty remontu. - Pękające mury mamy udokumentowane na zdjęciach - mówi Linke. Marcin Bielecki
Mury kamienic pękają. Budowlani eksperci twierdzą, że przyczyną jest ruch samochodów po brukowanej ulicy. Urzędnicy nie chcą położyć tu asfaltu, bo bruk jest zabytkowy.

Wspólnota mieszkaniowa wyremontowała kamienicę przy al. Jana Pawła II 21. Po jakimś czasie nowe tynki zaczęły pękać.

- Kiedy skuliśmy pękający tynk okazało się, że to nie tylko tynki pękają, ale i mury - opowiada Ryszard Linke, członek wspólnoty mieszkaniowej.

Eksperci budowlani wezwani na miejsce stwierdzili, że przyczyną jest ruch uliczny, który w tym miejscu odbywa się po brukowanej jezdni.

- Powiedzieli, że w podobnym stanie są też inne kamienice przy tej ulicy - mówi Ryszard Linke.

Żeby naprawić pękający mur, trzeba było użyć specjalnych roztworów i kotw. Mieszkańcy nie chcą jednak, żeby sytuacja się powtórzyła. Do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego wysłali więc prośbę, o położenie asfaltu na jezdnię z fatalnej kostki brukowej.

ZDiTM po konsultacji z wydziałem kultury i ochrony zabytków odmówił.

- Al. Papieża Jana Pawła II wyznacza najważniejszą oś kompozycyjną historycznego Śródmieścia Szczecina i stanowi unikatowy w skali kraju ciąg komunikacyjny o charakterze reprezentacyjnym - czytamy m.in. w piśmie podpisanym przez Małgorzatę Gwiazdowską, miejskiego konserwatora zabytków, która negatywnie zaopiniowała pomysł położenia asfaltu, a oprócz tego poprosiła o rozważenie możliwości odsłonięcia zabytkowego bruku na pozostałej części al. Jana Pawła II.

Poprosiliśmy urzędników o wyjaśnienie, dlaczego mieszkańcom mają pękać kamienice z powodu kostki brukowej. Małgorzata Gwiazdowska tłumaczy, że nie wiedziała o tym, iż mury kamienic pękają.

- Nikt nam tego nie zgłaszał - twierdzi, chociaż w piśmie do ZDiTM mieszkańcy dokładnie opisali swój problem. - W najbliższym czasie podjedziemy i zobaczymy. Może są inne przyczyny pękania kamienic: brak remontów bieżących, czy złe wykonawstwo prac.

Na szczęście dla mieszkańców opinia miejskiego konserwatora zabytków nie jest wiążąca i nie musi być brana pod uwagę przy planowaniu remontów. Mieszkańcy spotkali się z Michałem Przepierą, dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, który poparł ich starania. Mieszkańcy chcą teraz spotkać się z prezydentem.

Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński