Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie przedemerytalne

ts
Joanna Harnik odpowiedziała na kilkadziesiąt pytań naszych Czytelników.
Joanna Harnik odpowiedziała na kilkadziesiąt pytań naszych Czytelników.
Przy naszym telefonie dyżurowała Janina Harnik, kierownik referatu rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie. Wspomagała ją Urszula Dziubakiewicz, inspektor tego wydziału. Obie panie odpowiadały na pytania związane z przyznawaniem świadczeń przedemerytalnych.

- Jakie warunki muszę spełniać, abym mogła otrzymać zasiłek przedemerytalny?

- O taki zasiłek można było wystąpić do grudnia roku ubiegłego. Od stycznia, po znowelizowaniu przepisów pozostało tylko świadczenie przedemerytalne. Wynosi ono obecnie 80 procent pana spodziewanej emerytury. Naliczenia emerytury dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na tej podstawie Powiatowy Urząd Pracy wypłaca pieniądze.

- Mam 50 lat i przepracowałam 30 lat w zakładzie pracy. Czy kwalifikuje się, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne?

- Musi spełnić pani dwa warunki. Pierwszy, to stosunek pracy musi być rozwiązany przez zakład pracy. Drugi - musi pani mieć przepracowane w nim co najmniej 6 miesięcy.

- Czy każdy może wystąpić o przyznanie mu świadczenia przedemerytalnego?

- Regulują to przepisy. Człowiek taki musi być zdolny do podjęcia pracy, mieć prawo do zasiłku, rozwiązanie umowy o pracę z nim nastąpiło ze strony zakładu pracy. Dla kobiet i dla mężczyzn wyznaczone są określone limity wieku i stażu pracy.

- Przez wiele lat pracowałam w gospodarstwie rolnym. Czy okres ten mogę wliczyć do swojego stażu pracy, starając się o świadczenie przedemerytalne?

- Praca w gospodarstwie rolnym jest pracą uzupełniającą uwzględnianą w stażu pracy. Należy jednak przedstawić dokumenty świadczące o ilości przepracowanych lat.

- Moja żona prowadziła działalność gospodarczą. Ma obecnie ukończone 55 lat życia. Czy przysługuje jej świadczenie przedemerytalne?

- Aby mogła ubiegać się o świadczenie musi mieć ukończone 58 lat i udokumentowane 20 lat pracy. W przypadku mężczyzn granicą jest wiek 63 lat i 25 letni staż pracy.

- Jeżeli pracuję prowadząc działalność gospodarczą, czy mogę liczyć, po jej wyrejestrowaniu, na otrzymanie świadczenia?

- Przepis mówi, że o świadczeni może ubiegać się ktoś, kto został zwolniony z pracy z winy samego zakładu pracy. Musiałby więc pan, po wyrejestrowaniu swojej działalności gospodarczej, zatrudnić się w zakładzie pracy co najmniej na 6 miesięcy i zostać po tym okresie zwolniony przez swojego pracodawcę. Wtedy nabywa pan prawa bezrobotnego, co pozwala ubiegać się o świadczenie.

- Chciałabym otrzymać dokładniejsze informacje na temat zasad przyznawania świadczenia. Gdzie je mam uzyskać?

- Udostępnimy pani ustawę. Proszę zgłosić się do działu Informacji PUP.

- Jestem obecnie na zasiłku dla bezrobotnego. Czy ten okres liczy mi się do stażu pracy?
- Do stażu pracy zaliczony jest okres przebywania na zasiłkach przyznanych w czasie poprzednich rejestracji w PUP. Nie naliczany jest natomiast okres ostatniego zasiłku, gdy ubiegał się pan o świadczenie przedemerytalne.

- Mam 50 lat, brakuje mi kilku miesięcy do zaliczenia 30-letniego stażu pracy. Obecnie jestem na zasiłku. Co mam zrobić w tej sytuacji?
- Gdy zasiłek przestanie pani przysługiwać, proszę podjąć pracę. Musi pani przepracować 12 miesięcy. W ten sposób wypełnia pani jeden z warunków wystąpienia o świadczenia, który mówi, że prawo do niego zyskuje osoba, która w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją przepracowała co najmniej 12 miesięcy. Po tym okresie musi nastąpić rozwiązanie umowy o prace z winy zakładu pracy.

- Jeżeli w tym roku kalendarzowym kończę 55 lat, czy mogę ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?
- Musi pani mieć ukończone 55 lat życia w konkretnym miesiącu. Wiek nie jest liczony kalendarzowo. Jeżeli więc chciałaby pani skorzystać z świadczenia przedemerytalnego, musi pani pracować tak długo, aż osiągnie pani ten wiek w konkretnym miesiącu.

- Przez dwa lata byłam na urlopie wychowawczym. Czy jest on wliczany do wysługi lat?
- Urlop wychowawczy wliczany jest do stażu pracy, jeżeli nie przekracza 6 lat.

- Jestem na rencie chorobowej. Czy ten okres traktowany jest jak zatrudnienie w zakładzie pracy?
- Renta chorobowa wlicza się do pani stażu pracy. Nie jest natomiast wliczana renta inwalidzka.

- Wychowywałam dwójkę małych dzieci. Czy okres, jaki przebywam na urlopie wychowawczym będę mogła zaliczyć do stażu pracy?
- Jest on zaliczany do stażu pracy, podobnie jak przy ubieganiu się o emerytury, czyli tylko w wymiarze 3 lat na jedno dziecko.

- Mam 50 lat i 30 lat stażu pracy. Otrzymałam zasiłek przedemerytalny. Czy teraz mogę zamienić go na świadczenie przedemerytalne?
- O zasiłek wystąpiła pani przed grudniem roku ubiegłego. Spełniała pani wtedy warunki wymagane przy jego przyznawaniu. Obecnie zasiłku już nie ma. Przebywając na zasiłku nie ma pani statusu osoby bezrobotnej, co jest wymagane przy ubieganiu się o świadczenie przedemerytalne

- Wystąpiłem o zasiłek przedemerytalny. Na razie jednak jeszcze mi go nie przyznano. Czy mogę ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?
- Jeżeli jeszcze nie został przyznany, może pan złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

- Od listopada mam przyznany zasiłek przedemerytalny. Spełniam jednak wszystkie warunki ubiegania się o świadczenie. Czy mogę teraz o nie wystąpić?
- Mężczyzna przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat. Jeżeli ma wymagany staż pracy to w wieku 63 lat może złożyć wniosek o przyznanie mu świadczenie przedemerytalnego i świadczenie takie uzyska.

- Przez wiele lat pracowałam w warunkach wysokiej szkodliwości dla zdrowia. Czy ubiegając się o świadczenie przedemerytalne okres ten wliczam do mojego stażu pracy na takich samych zasadach jak gdybym ubiegała się o emeryturę?
- Okres przepracowany w warunkach wysokiej szkodliwości zdrowotnej wliczano na specjalnych zasadach tylko do zasiłku przedemerytalnego. Obecnie te zasiłki zostały zlikwidowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński