MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stargard. Ulatniał się czad. Pięć osób trafiło do szpitala. Przypominamy, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Stargardzcy strażacy i ratownicy medyczni z pogotowia działali dziś rano przy ulicy Okrzei w Stargardzie. Przed godziną 6.30 służby ratownicze zostały powiadomione, że w jednym z mieszkań w wielorodzinnym bloku ulatnia się tlenek węgla. Źle poczuło się pięć osób. Karetki zawiozły ich do szpitala.

Tlenek węgla ulatniał się z piecyka gazowego. W mieszkaniu, w którym była czteroosobowa rodzina, rodzice i dwoje dzieci, strażacy stwierdzili przekroczone dopuszczalne normy tlenku węgla. Lokatorzy zabrani zostali do szpitala. Byli przytomni.

Na złe samopoczucie uskarżała się także ich sąsiadka. Również została zabrana do szpitala. W jej mieszkaniu poziom tlenku węgla był w normie.

W związku z zaistniałym zdarzeniem strażacy przypominają i apelują o ostrożnośc i rozwagę podczas korzystania z urządzeń, które mogą być źródłem tlenku węgla.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

· bezwonny,
· bezbarwny,
· pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć. Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla? Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

· nieszczelności,
· braku konserwacji, w tym czyszczenia,
· wad konstrukcyjnych,
· niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

RADZIMY! Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński