Rozpoczął pan swoją drugą kadencję na stanowisku burmistrza. Zanim przejdziemy do najbliższych planów inwestycyjnych, proszę powiedzieć jakich inwestycji gmina Kamień Pomorski potrzebuje w ogóle?
Nieskromnie powiem, że w ostatnich latach na terenie naszej gminy zostało już wiele zrobione, ale mamy świadomość, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Kamień Pomorski potrzebuje inwestycji w poprawę jakości życia mieszkańców i promocji wspólnej dla całego terenu. Myślę tu przede wszystkim o budowie, rozbudowie usług hotelarsko-apartamentowych z wykorzystaniem terenu bezpośrednio położonego przy Zalewie Kamieńskim. Chcemy być miastem turystycznym, więc niezbędne są inwestycje w infrastrukturę rekreacyjno-sportową. To m.in. budowa ścieżki rowerowej na Głaz Królewski, budowa deptaku przy ulicy Lipowej prowadzącego do mariny, park zdrojowy w strefie uzdrowiskowej czy rozbudowa stadionu miejskiego z budową skateparku. Priorytetem naszych działań są inwestycje z zakresu rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej, budowy lokalnych oczyszczalni ścieków, rozdzielenie sieci sanitarnej i deszczowej. Ponadto ważnym zadaniem dla rozwoju turystycznego gminy jest rozbudowa mariny na ponad 600 miejsc postojowych, co będzie największą przystanią jachtową w Polsce.
Jakie inwestycje chce pan przeprowadzić w ciągu najbliższych pięciu lat?
Nasze miasto, a wraz z nimi mieszkańcy, ma różne potrzeby, które trzeba zaspokajać. Nie ma zatem mowy o rozwiązaniach typu: albo-albo. Dlatego trzeba prowadzić takie inwestycje, które przynoszą miastu wymierne efekty - wpływy do budżetu z tytułu prowadzonych inwestycji, z handlu, z gastronomii, rozrywki. Dziś mamy wiele gotowych projektów do realizacji i cieszy mnie ogromnie, że już wkrótce Kamień Pomorski, uznawany za miasto głównie pięknych zabytków i bogatej historii, będzie także znany ze swych nowych możliwości, jakie dadzą mu powstające obecnie nowe obiekty użyteczności publicznej nadające kierunek rozwoju. W planach tej kadencji mamy 17 inwestycji w różnych obszarach życia społecznego, kulturalnego czy sportowego. Wszystko oczywiście zależy od możliwości finansowych gminy i środków, jakie pozyskamy zewnątrz.
Czy jest szansa, że da się zdobyć na niektóre inwestycje pieniądze z Unii Europejskiej?
Nasza strategia rozwoju, jeśli chodzi o finansowanie, opiera się przede wszystkim na dotacjach zewnętrznych. Na to bardzo liczymy, wierząc, że je otrzymamy. Na chwilę obecną zagwarantowane mamy środki na cztery inwestycje z funduszy unijnych na kwotę ponad dziesięć milionów złotych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powiatu kamieńskiego.
Jakie inwestycje rozpoczęte w poprzedniej kadencji uda się zakończyć w najbliższym czasie?
W bieżącym roku do użytku oddamy rozpoczęte w 2023 r. przebudowy ulic Obrońców Warszawy, Okrzei, Żeromskiego, Mickiewicza, Rejtana i Solskiego. Na ukończeniu jest realizacja przebudowy drogi w miejscowości Wrzosowo, jest też rozpoczęcie i zakończenie przebudowy dróg w Miłachowie, Benicach.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?