MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Specjalny samolot krążył nad regionem koszalińskim. Jaki był cel tych lotów?

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Samolot latał w charakterystyczny sposób, robiąc swoiste pętle i zygzaki.
Samolot latał w charakterystyczny sposób, robiąc swoiste pętle i zygzaki. pixabay.com/Flightradar24
Nietypowa była trasa lotu maszyny lotniczej Partenavia Vulcanair P68, która krążyła w weekend nad regionem koszalińskim. O zdarzeniu poinformowali nas miłośnicy lotnictwa z Koszalina.

Partenavia Vulcanair P68 to samolot fotogrametryczny, który nad regionem koszalińskim, w okolicach Koszalina, Dąbek i Sławna, latał w charakterystyczny sposób, robiąc swoiste pętle i zygzaki. Widać to wyraźnie na mapach poglądowych z portalu flightradar24, popularnego wśród obserwujących nasze niebo. To właśnie z pokładu takiego samolotu wykonywane są specjalistyczne zdjęcia lotnicze, które później służą do opracowywania ortofotomapy.

Jak dowiadujemy się w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, 10 czerwca została podpisana umowa na opracowanie ortofotomapy i danych wysokościowych dla miast położonych m.in. właśnie w województwie zachodniopomorskim. Umowę realizuje konsorcjum kilku firm - MGGP, GISPRO oraz OPEGIEKA.

Samolot, który zauważyli mieszkańcy Koszalina, to właśnie maszyna należąca do GISPRO, przedsiębiorstwa ze Szczecina, świadczącego specjalistyczne usługi w zakresie geomatyki, fotogrametrii i teledetekcji, geodezji i kartografii.

Czym jest ortofotomapa? To bardzo dokładny obraz powierzchni terenu, powstały w wyniku przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych. W Polsce organem odpowiedzialnym za prowadzenie bazy danych dotyczącej ortofotomapy na mocy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest Główny Geodeta Kraju.

Samolot, który obserwował i obfotografował nasze niebo startował z lotniska w Goleniowie. Latał na wysokości około 1500 metrów z prędkością około 220 km/h. Trasę przelotu można było śledzić na stronie flightradar24.com. Mapy mają być gotowe na koniec roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Specjalny samolot krążył nad regionem koszalińskim. Jaki był cel tych lotów? - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński