Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SOR, lądowisko, a kontraktu nie ma. Niecodzienne otwarcie w szpitalu w Zdrojach

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Nowo otwarty Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci nie będzie mógł działać, bo nie ma kontraktu. Przynajmniej przez najbliższe pół roku.

- Do czasu, aż otrzymamy kontrakt będzie wykorzystywać SOR jako izbę przyjęć - mówi Łukasz Tyszler, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala "Zdroje".

Otwarcie pawilonu przy ul. Mącznej 4 odbyło się dzisiaj w południe. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób: lekarze, politycy, pielęgniarki, wykonawcy inwestycji itp. Pawilon ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i lądowiskiem

dla helikopterów to element budowy Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem.

Podczas przemówienia marszałek województwa ujawnił, że SOR nie może działać, bo nie dostał kontraktu z NFZ.

- To dlatego bardzo smutny dzień, choć powinniśmy się cieszyć, że tak ogromną inwestycję udało się stworzyć. Szkoda, że nie ma tu dyrektora oddziału NFZ w Szczecinie, bo bym mu to powiedział. Nie rozumiemy dlaczego ta placówka nie otrzymała kontraktu. O tym, że będzie gotowa w grudniu było wiadomo od dawna - mówił Olgierd Geblewicz.

Co na to NFZ:

- Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za wybudowanie lądowiska czy oddziału szpitalnego, tylko za udzielane świadczenia. Jeśli liczba pacjentów, szczególnie dziecięcych, zwiększy się w Zdrojach po uruchomieniu lądowiska, przełoży się to również na liczbę procedur, ich koszt, a zatem także na wysokość ryczałtu dobowego w okresie do 30 czerwca 2018 roku.

Szpital w Zdrojach ma obecnie dwie izby przyjęć: w Zdrojach i na Wojciecha. W obu przyjmuje średnio na dobę po 23 pacjentów - wyjaśnia Małgorzata Koszur z NFZ

Liczba przyjęć na SOR-ach też jest różna: SOR na Arkońskiej – przyjmuje średniodobowa prawie 90 pacjentów, SOR w PSK1 prawie 130 pacjentów, a SOR w Choszcznie – 18 pacjentów. Każdy z nich musi zapewnić wymagane warunki, w tym kadrowe.

- Konieczność zróżnicowania stawek izb przyjęć i SOR wynika z liczby przyjmowanych pacjentów, zakresu udzielanych świadczeń, ciężkości stanu pacjentów i powiązanej z tym obsady kadrowej. Przekłada się to na wysokość ryczałtu dobowego - dodaje Małgorzata Koszur.

Nowoczesne centrum

Budowa pawilonu trwała trzy lata. Kosztował 180 mln zł. W najbliższych tygodniach do nowego pawilonu przeniesiona zostanie działalność oddziałów szpitalnych,

w tym także funkcjonujących dotychczas w szpitalu przy ul. Św. Wojciecha - Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urologii oraz Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii dla Dzieci.

Wszystkie pawilony pediatryczne zostały połączone komunikacyjnie i funkcjonalnie poprzez łączniki pozwalające na wewnętrzny - bez konieczności wychodzenia na zewnątrz - transport pacjentów pomiędzy budynkami, a także przewóz leków i zaopatrzenia oddziałów szpitalnych - mówi Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala.

Nowo wybudowany pawilon nr 20 składa się z 6 kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej liczącej ponad 8 tys. mkw. W pawilonie do użytku oddane zostaną: pediatryczna izba przyjęć, szpitalny oddział ratunkowy dla dzieci (14 łóżek), blok operacyjny z 4 salami oraz salą wybudzeń (12 łóżek), oddział chirurgii dziecięcej i urologii (28 łóżek) z pododdziałem ortopedii dziecięcej (12 łóżek), oddział neurochirurgii dziecięcej (12 łóżek), pediatryczny oddział obserwacyjny (28 łóżek) oraz centralna sterylizatornia i apteka szpitalna. Większość sal chorych jest dwuosobowa i wyposażona w łazienki.

Budowa nowego pawilonu ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i lądowiskiem jest elementem wieloletniego i wielozakresowego projektu utworzenia Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem. Koncepcja budowy pierwszego, autentycznego wielospecjalistycznego Szpitala Dziecięcego w województwie, powstała już w roku 2009, w konsekwencji połączenia Szpitala w Zdrojach ze Szpitalem przy ul. Wojciecha. Tworzone Centrum ma na celu zagwarantowanie najmłodszym mieszkańcom naszego regionu dostępu do pełnej, kompleksowej opieki zdrowotnej w jednym miejscu.

Zachodniopomorskie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem będzie największą inwestycją z zakresu ochrony zdrowia realizowaną w województwie zachodniopomorskim. Jej wartość to ponad 181,5 mln zł.

Dzięki połączeniu powyższych inwestycji, składających się na utworzenie Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem, uda się zagwarantować dzieciom w wieku od 0 do 18 lat wielospecjalistyczny proces leczenia w jednym miejscu, w sposób kompleksowy, tj. od diagnozy do skutecznego leczenia z możliwością realizacji wysokospecjalistycznych procedur medycznych z udziałem wielu wybitnych profesjonalistów i ekspertów w zakresie lecznictwa pediatrycznego.

Ponadto, utworzenie Centrum, poprawi efektywność i organizację opieki zdrowotnej w komfortowym kompleksie szpitalnym zapewniającym pełny dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński