MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Silne wiatry i wichury windują ceny ubezpieczeń. "Ceny polis od skutków żywiołów idą w górę i nie wyhamują szybko"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Obok odpowiedniego zakresu ochrony, ważny jest właściwy dobór sum ubezpieczenia.
Obok odpowiedniego zakresu ochrony, ważny jest właściwy dobór sum ubezpieczenia. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Od początku roku RCB ogłaszało alert o silnym wietrze praktycznie co tydzień – w sumie 11 alertów, w tym 3 ogólnopolskie. Przedsiębiorcy szukają ochrony na rynku ubezpieczeń. Jednak ceny polis od skutków żywiołów idą w górę i zdaniem ekspertki nie wyhamują szybko.

– W nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy silnego wiatru nawet do 100-125 km/h – alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. O nadciągających burzach i załamaniach, które rozpoczną się piątkowego wieczoru alarmują także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Polscy Łowcy Burz.

Ceny polis mocno w górę

– Ceny polis od skutków żywiołów, czy to w formule ryzyk nazwanych, czy tzw. all risks, idą w górę i nie wyhamują szybko. Przyczyną są głównie rosnące koszty likwidacji szkód, ale także rosnąca globalnie szkodowość spowodowana zmianami klimatycznymi. W efekcie obserwujemy, że wysokość składki rośnie średnio o ok. 15 proc. rok do roku, często też w oderwaniu od przebiegu szkodowego ubezpieczonego – zauważa Katarzyna Rydlewska, Zastępca Dyrektora Biura Projektów Strategicznych, Departament Rozwoju EIB SA, cytowana w komunikacie.

Jednocześnie zaznacza, że w przypadku przedsiębiorców, u których był on w poprzednim okresie ubezpieczenia stosunkowo wysoki, trzeba się niestety liczyć z jeszcze znaczniejszą podwyżką przy odnawianiu ochrony, rzędu nawet kilkudziesięciu procent.

Dobra polisa, czyli jaka?

Jak podano w przesłanym komunikacie na rynku dostępne są dwa podstawowe typy ubezpieczeń mienia. Jedne bazują na tzw. ryzykach nazwanych, co oznacza, że w umowie ubezpieczenia zapisany jest zamknięty katalog zdarzeń i zjawisk, których skutki są objęte polisą, czyli wskazane są m.in. pożar, deszcz nawalny, grad i huragan. Każde z nich jest zdefiniowane i należy się z ich opisami dokładnie zapoznać, ponieważ, m.in. pojęcie huraganu może różnić się w zależności od ubezpieczyciela.

– Przykładowo, jeden zakład ubezpieczeń może uznać za huragan już wiatr wiejący z prędkością 13-14 m/s, a inny będzie w ten sposób definiował dopiero wiatr o prędkości co najmniej 17 m/s – wskazuje Sławomir Sasik, broker, specjalista ds. likwidacji szkód, Kierownik Biura Rewizji Południe EIB SA.

Ekspert podpowiada, że w obliczu postępujących zmian klimatycznych, nieprzewidywalności ich następstw, celem łatwiejszej likwidacji szkód, dobrym rozwiązaniem może być więc zawarcie umowy ubezpieczenia od wszystkich ryzyk. – To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy oczekują wsparcia, niezależnie od tego, czy definicja huraganu zostanie spełniona – wyjaśnia.

Polisa w tzw. formule all risks, jak sama nazwa wskazuje, to ubezpieczenie „od wszystkich ryzyk”. Należy jednak pamiętać, że zakres definiowany jest przez katalog wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli polisa zadziała w każdym przypadku poza wyraźnie wskazanymi włączeniami ochrony wymienionymi w umowie.

Obok odpowiedniego zakresu ochrony, ważny jest właściwy dobór sum ubezpieczenia. – Tu trzeba brać pod uwagę przede wszystkim dwie kwestie. Po pierwsze odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela powinno wystarczyć na naprawę maksymalnych możliwych do wywołania przez żywioły szkód. Po drugie, limity powinny być na tyle wysokie, żeby jedno zdarzenie nie wyczerpało całej puli wsparcia finansowego przewidzianej w polisie – podpowiada Rydlewska.

Ubezpieczenie od przerw w działalności

Zabezpieczenie na taki wypadek zapewnia ubezpieczenie przerw w działalności (Business Interruption – BI). Jest to rozszerzenie ochrony lub odrębna umowa ubezpieczenia, jednak nierozerwalnie związaną z zawartą o umową ubezpieczenia mienia.

Jak wyjaśniono, tego typu polisa zapewnia rekompensatę m.in. kosztów stałych, np. wynagrodzenia pracowników oraz utraconego planowanego zysku, na skutek ograniczenia lub przerwania działalności spowodowanej szkodą w mieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Silne wiatry i wichury windują ceny ubezpieczeń. "Ceny polis od skutków żywiołów idą w górę i nie wyhamują szybko" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński