Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sekrety kobiet z dwudziestego wieku

Agnieszka Grabarska
- To jak dawniej żyły elegantki, pokazują pomieszczenia zaaranżowane na kuchnię, salon czy biuro. Najbardziej jednak intryguje sypialnia - zapewnia Anna Rzepecka.
- To jak dawniej żyły elegantki, pokazują pomieszczenia zaaranżowane na kuchnię, salon czy biuro. Najbardziej jednak intryguje sypialnia - zapewnia Anna Rzepecka. Fot. Agnieszka Grabarska
Wyjątkowo terapeutyczną moc ma wystawa kobiecych eksponatów w Trzebiatowskim Pałacu Kultury. Żeńska część zwiedzających otwarcie przyznaje, że ekspozycja ukazująca oblicza pań w ubiegłym wieku skłania do refleksji nad własną kobiecością.

- Kiedy zobaczyłam jak w minionych dziesięcioleciach żyły kobiety, postanowiłam, że mając pralkę w łazience i zmywarkę w kuchni, natychmiast przestaję narzekać - oświadczyła Maria Morawiec z Trzebiatowa. - No i od dziś zaczynam nosić sukienki. Bo dopiero teraz zrozumiałam, że to odpowiedni strój dla mnie.

Córka, matka i teściowa

O tym już wcześniej wiedziały jednak mieszkanki Trzebiatowa. Kilkanaście eksponatów to manekiny wystylizowane na dane lata. Wśród garderoby przeważają żakardowe bluzki, eleganckie kostiumy i buciki na obcasie.

- Moja mama zawsze dbała o swój wygląd - wspomina Salomea Barwikowska. - Przy domu hodowała kury i miała mnóstwo domowych obowiązków, ale zawsze była stosownie ubrana.

Jej zdaniem najwięcej emocji budziły, sięgające do kolan, włosy matki. Dlatego na wystawę przyniosła jej portret, z upiętym wokół głowy warkoczem. Trafił tu także lis teściowej.

- Pamiętam, że futrzana ozdoba dodawała w tamtych czasach niezwykłej elegancji - zapewnia. - Lisa dostałam od teściowej w spadku i uważam, że to nadal bardzo kobiecy dodatek.

Nosiły majtki z klapką

Także inne elementy ekspozycji, są pełne kobiecych tajemnic. Duże wrażenie robi damska sypialnia z wczesnych lat dwudziestych. Oprócz rozłożystego łoża, w pomieszczeniu znajduje się porcelanowy zestaw toaletowy. Obok kwiecistej misy i dzbana, leży ręcznie haftowany ręcznik. Stoi też dyskretnie obudowany nocnik. Jest lustro i toaletowe przybory.

- W tamtych czasach, żadna kobieta nie mogła wyjść ze swojej sypialni w negliżu - opowiada jedna z opiekunek wystawy. - Wszystkie poranne czynności wykonywało się w tym pomieszczeniu. Dopiero później można było pokazać się domownikom.
Kobieca sypialnia przez wiele lat była sekretnym miejscem. I to właśnie dlatego w tym miejscu, prezentowany jest jeden z bardziej intrygujących eksponatów wystawy. To lniana, jednoczęściowa bielizna, z odpinaną na dole klapką. Elegantka, która ją nosiła, idąc za potrzebą nie musiała się rozbierać. Wystarczyło odpiąć kilka guziczków.

Listy i hity PRL-u

Wystawę bardzo chętnie zwiedza też młodzież. Do Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, przychodzą całe klasy. Dla młodych ludzi największą atrakcją są gadżety z lat siedemdziesiątych. Hipisowskie okulary, kolorowe tuniki i winylowe płyty, przypominają młodość poprzednich pokoleń.

- Młodzi mogą zobaczyć słynne mydło "Tukan" i jedyne dostępne wówczas na rynku damskie perfumy - tłumaczą pracownicy TOK-u.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też prywatna korespondencja aptekarki, pionierki Trzebiatowa.

- Są wśród nich listy miłosne, przyjacielskie pozdrowienia i rodzinne zapiski. Cała korespondencja aż tchnie kobiecością - zapewnia Anna Rzepecka, dzięki której udało się odczytać zapiski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński