Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na zajęcia z dogoterapii i teatroterapii w szpitalu "Zdroje". Lions Club Rainbow Bridge przekazał 30 tys. zł podopiecznym

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zajęcia z dogoterapii i teatroterapii są prowadzone od roku.
Zajęcia z dogoterapii i teatroterapii są prowadzone od roku. Szpital Zdroje
Blisko 30 tys. zł udało się uzbierać ze sprzedaży cegiełek, a także z aukcji prac studentów i artystów podczas koncertu charytatywnego "Usłysz Więcej" zorganizowanego przez Lions Club Rainbow Bridge na rzecz pacjentów Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej. Pieniądze przeznaczone zostaną na kontynuację zajęć z zakresu dogoterapii i teatroterapii dla młodych podopiecznych oddziału psychiatrycznego szpitala "Zdroje".

Koncert "Usłysz więcej" odbył się na początku czerwca w Starej Rzeźni. Gwiazdami wieczoru była primadonna Opery na Zamku Joanna Tylkowska-Drożdż oraz liderka zespołu Swing Lovers Anna Nowik. Wydarzenie zwieńczyła aukcja prac studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, która pozwoliła zebrać członkom Lions Club Rainbow Bridge blisko 30 tys. zł. Uzbierane w ten sposób fundusze pozwolą na kontynuację programu dodatkowych zajęć terapeutycznych przeznaczonych dla pacjentów szpitala "Zdroje" .

- Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny Lionsi priorytetowo potraktowali potrzeby i dobro naszych młodych pacjentów. - powiedział dr Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala "Zdroje". - Wiem, że pacjenci z wielką radością uczestniczą w tych zajęciach i z niecierpliwością na nie oczekują. Przede wszystkim jednak, bardzo im one pomagają. Na oddziale leczymy dzieci często doświadczone traumatycznymi przeżyciami. Możliwość spędzenia wolnego czasu na zabawach ze specjalnie tresowanymi psami, czy na próbach do przedstawień teatralnych, to dla nich solidny zastrzyk pozytywnej energii i tak ważna odskocznia od szpitalnej rzeczywistości.

Zajęcia z dogoterapii i teatroterapii są prowadzone od roku. Wypełniają młodym pacjentom popołudniowy i weekendowy czas wolny.

- Te zajęcia są doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia naszych pacjentów, czyli farmakoterapii i psychoterapii. - tłumaczy dr Małgorzata Wyrębska-Rozpara, lekarz kierujący Oddziałem Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej - Mamy pacjentów, którzy dzięki nim mieli po raz pierwszy kontakt ze sztuką, z teatrem, a nawet - w co trudno uwierzyć - z psami. Na oddziale od razu wiemy, że zbliża się godzina terapii. Dzieci co chwilę wyglądają na korytarz, sprawdzają, czy prowadzący czeka już na sali, dopytują, czy na pewno przyjedzie. To tylko potwierdza, jak takie dodatkowe formy zajęć są u nas potrzebne.

Od początku 2023 r. na Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala "Zdroje" leczonych było 340 pacjentów. To często młode osoby po traumatycznych przeżyciach, dotknięte depresją, zaburzeniami odżywiania czy po próbach samobójczych.

- Wchodząc na oddział z psem dajemy dzieciom namiastkę domu. Choć nie każdy z pacjentów chce do niego wracać, bo różne sytuacje mają w jego murach miejsce, to już możliwość opowiedzenia o swoim ukochanym zwierzątku, które na niego w domu czeka, daje chwilę radości, powoduje, że dziecko na samo wspomnienie swojego pupila się uśmiecha. - opowiadała dogoterapeutka Magdalena Kępa - Czasem tym młodym ludziom wystarcza chwila przytulenia do psa, poczucie jego ciepła i bezwarunkowej akceptacji.

Udział w zajęciach terapeutycznych jest dobrowolny - pacjenci sami decydują, czy danego dnia chcą w nich wziąć udział. Zainteresowanych nigdy nie brakuje. To dla dzieci i młodzieży nie tylko wypełnienie wolnego czasu, ale też wymierne oddziaływanie terapeutyczne.

- Z radością słyszymy, jak dużym zainteresowaniem cieszą się finansowane przez nas zajęcia, jak wiele dają tym młodym pacjentom uśmiechu. - mówi Alicja Potiechin, prezydent Lions Club Rainbow Bridge w Szczecinie - Celem naszego klubu jest działanie na rzecz dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że ten projekt okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, że niesie za sobą to, na czym nam tak bardzo zależy, czyli promyk radości i szczęścia młodym pacjentom przebywającym w szpitalu.

Dzięki wsparciu Lions Club Rainbow Bridge Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej został wyposażony również w odzież, bieliznę nocną, a także w artykuły i przybory papiernicze do arteterapii. W tym roku beneficjentem klubu została także Klinika Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć, której przekazano dwa nowoczesne holtery ciśnieniowe - ważne i bardzo potrzebne urządzenia wykorzystywane w procesie diagnostyki oraz leczenia młodych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.
Na foto, dogoterapeutka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński