Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rekrutacja na Uniwersytecie Szczecińskim

Redakcja
Kandydaci już od 12. czerwca mogą rejestrować się w serwisie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów na stronie internetowej uczelni.

Uniwersytet Szczeciński

W serwisie internetowej rejestracji kandydatów znajdują się informacje dotyczące kryteriów kwalifikacji na studia, poszczególnych etapów rekrutacji, wymaganych dokumentów, płatności, a także wykaz olimpiad, których laureaci i finaliści mogą korzystać z preferencji w procesie rekrutacji.

Nowości na US

W ofercie US od nadchodzącego roku akademickiego (2012/2013) pojawią się trzy nowe kierunki:

- POLITYKA SPOŁECZNA (studia I stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, Wydział Humanistyczny). Studia będą miały charakter interdyscyplinarny i obejmować będą zagadnienia m.in. z zakresu nauk politycznych, prawnych, humanistycznych, ekonomicznych. Zakres wiedzy absolwenta kierunku obejmować będzie: znajomość instrumentów prawnych i finansowych polityki społecznej, sposobów zapobiegania, rozwiązywania i łagodzenia problemów i kwestii społecznych oraz poznanie zadań i zasad funkcjonowania instytucji sfery społecznej. Oferta studiów skierowana jest do osób zainteresowanych pracą w administracji państwowej i samorządowej, a także we wszelkiego typu instytucjach zajmujących się polityką społeczną. Brak absolwentów takiego kierunku na regionalnym rynku pracy oraz aktualne zwiększenie aktywności administracji rządowej w sferze polityki społecznej czyni ofertę studiów atrakcyjną dla młodych ludzi.

- MEDIACJA MIĘDZYKULTUROWA (studia stacjonarne I stopnia, Wydział Humanistyczny). Treści kształcenia obejmować będą wiedzę z zakresu wprowadzenia do nauk o społeczeństwie, komunikacji międzykulturowej, technik dialogu międzykulturowego, psychologii społecznej, metod badań społecznych, socjologii organizacji, wiedzy o kulturze, kultury i mediacji, projektowania i realizacji badań społecznych oraz programów komputerowej analizy danych. Absolwenci tego kierunku będą posiadać wiedzę, która pozwoli im na diagnozę stanu określonej zbiorowości oraz występujących w niej zagrożeń zwłaszcza w takich obszarach jak: wielokulturowość, zróżnicowanie etniczne i religijne oraz migracje. Ponadto kierunek mediacja międzykulturowa, wychodząc naprzeciw tendencjom opisanym w ,,Zielonej księdze - migracja i mobilność: wyzwania i szanse dla wspólnotowych systemów edukacyjnych UE", kształcić będzie specjalistów, którzy dobrze będą się odnajdywać w międzynarodowych zespołach pracowniczych, kreując jednocześnie właściwą atmosferę pracy oraz przeciwdziałając pojawiającym się konfliktom społecznym. Ich działania sprzyjać mają również odpowiedniemu włączaniu migrantów w system społeczeństwa europejskiego.

- ANALITYKA GOSPODARCZA (studia stacjonarne I stopnia, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania). Analityka gospodarcza, to czwarty unikatowy kierunek w Polsce i pierwszy taki kierunek w województwie zachodniopomorskim. Analityka gospodarcza jest kierunkiem kształcącym analityków - specjalistów, przygotowanych do wykonywania profesjonalnych analiz, diagnoz i prognoz gospodarczych dla potrzeb instytucji rządowych i samorządowych oraz przedsiębiorstw. W kształceniu absolwentów główny akcent położony jest na wykształcenie analitycznych umiejętności efektywnego przetwarzania i wykorzystywania wewnętrznych i zewnętrznych źródeł informacji do celów decyzyjnych. Kierunek ten jest odpowiedzią na potrzeby współczesnej gospodarki opartej na wiedzy. Absolwenci kierunku analityka gospodarcza będą specjalistami stosującymi zaawansowane metody matematyczno-statystyczne oraz najnowsze technologie informatyczne i zaawansowane komputerowe pakiety statystyczne do przygotowywania i opracowywania analiz, diagnoz i prognoz, będących podstawą podejmowanych decyzji gospodarczych.

Dodatkowo oferta edukacyjna została poszerzona o studia stacjonarne I stopnia na kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji, studia stacjonarne II stopnia na kierunku ekonomia na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym w Gorzowie Wielkopolskim oraz studia stacjonarne II stopnia na kierunku zarządzanie na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług. Pełna oferta edukacyjna dostępna jest na stronie: www.informator.univ.szczecin.pl/2012-13/.

Oprócz nowych kierunków powstaną również trzy nowe specjalności:

- filologia polska, specjalność: komparatystyczna (studia stacjonarne II stopnia na Wydziale Filologicznym)

- filologia, specjalność : filologia romańska (studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia, na Wydziale Filologicznym)

- filologia, specjalność: filologia ukraińska (studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia, na Wydziale Filologicznym).

W nadchodzącym roku akademickim US przygotował 7 266 miejsc na studiach stacjonarnych: 4 156 na studiach I stopnia, 460 na jednolitych studiach magisterskich oraz 2 650 na studiach II stopnia. Na studiach niestacjonarnych na kandydatów czeka 6 065 miejsc: 5 965 na studiach zaocznych I i II stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich oraz 100 miejsc na studiach wieczorowych. Łącznie na Uniwersytecie Szczecińskim przygotowano 13 331 miejsc.

Kandydaci na studia w nadchodzącym roku akademickim mają do wyboru 45 kierunków studiów realizowanych w systemie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Oferta edukacyjna obejmuje studia na 13 wydziałach: Filologicznym, Humanistycznym, Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Matematyczno-Fizycznym, Nauk o Ziemi, Biologii, Prawa i Administracji, Teologicznym, Zarządzania i Ekonomiki Usług oraz zamiejscowych wydziałach: Administracji w Jarocinie, Ekonomii w Wałczu oraz Społeczno-Ekonomiczny w Gorzowie Wielkopolskim.

Co? Jak? Kiedy?

Pierwszy etap naboru na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie potrwa do 4 lipca, do tego czasu kandydaci mogą rejestrować się w elektronicznym systemie rekrutacji. Informacje o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu do drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 6 lipca, a decyzje o przyjęciu na studia otrzymają 13 lipca.

Natomiast elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne II stopnia i studia niestacjonarne potrwa do 31 lipca. Informacje o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu do drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 2 sierpnia, a decyzje o przyjęciu na studia otrzymają 9 sierpnia.

Zasady przyjmowania na studia w nadchodzącym roku akademickim kandydaci znajdą na stronie www.informator.univ.szczecin.pl/2012-13/docs/zalacznik.pdf, natomiast na stronie www.informator.univ.szczecin.pl/2012-13/docs/terminy.pdf odnajdą terminy postępowania rekrutacyjnego.

Wszelkie dodatkowe pytania dotyczące rekrutacji można kierować na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński