Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina podtruła się czadem w Dolicach. Trzy osoby do szpitala, w tym 3-letnie dziecko

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Dziś rano straż pożarna wezwana została do jednego z mieszkań przy ul. Ogrodowej w Dolicach. Stwierdzono tam obecność tlenku węgla, ulatniającego się z pieca na gaz ziemny. Najprawdopodobniej 3 z 4 mieszkających tam osób trafią do szpitala.

- Po godzinie 8 dostaliśmy wezwanie na ul. Ogrodową w Dolicach - informuje dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie. - W domu była 4-osobowa rodzina, w tym dwoje dzieci, wszyscy przytomni. Rodzice i 3-letnie dziecko, mający objawy podtrucia tlenkiem węgla, mają zostać zabrani do szpitala. W mieszkaniu stwierdzona została obecność tlenku węgla. Znajduje się tam piec na gaz ziemny.

AKTUALIZACJA, INFORMACJA OSP DOLICE:
O godzinie 8.15 wyjechaliśmy do podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań na ulicy Ogrodowej w Dolicach. Po przybyciu na miejsce, urządzeniem pomiarowym, stwierdziliśmy obecność tlenku węgla w mieszkaniu. Udzieliliśmy poszkodowanym pomocy przedmedycznej i przekazaliśmy przybyłym na miejsce karetkom które przetransportowały ich do szpitala. W sumie cztery osoby pojechały na badania kontrolne.
Na miejscu:
OSP Dolice, PSP Stargard, Pogotowie gazowe i 3 karetki pogotowia ratunkowego.

Straż pożarna przypomina i apeluje o ostrożność i rozwagę podczas korzystania z urządzeń, które mogą być źródłem tlenku węgla.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

· bezwonny,

· bezbarwny,

· pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć. Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla? Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

· nieszczelności,

· braku konserwacji, w tym czyszczenia,

· wad konstrukcyjnych,

· niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

RADZIMY! Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński