Rio 2016. Uśmiechnięty Bolt już w finale 200 m

Michał Skiba
Martin Meissner
Piłkarze ręczni w spektakularnym stylu meldują się w półfinale, sprawiając, że choć na chwilę kibice zapomnieli o porażce siatkarzy ze Stanami Zjednoczonymi. Tymczasem na stadionie lekkoatletycznym znowu rządziła dwójka: Usain Bolt i Elaine Thompson

Polacy dosyć niespodziewanie pokonali reprezentację Chorwacji 30:27 i w nocy z piątku na sobotę o finał igrzysk w Rio de Janeiro zagrają z Duńczykami. Skandynawowie łatwo poradzili sobie z ekipą Słowenii (37:30). W nocy w Rio działy się również inne rzeczy.

Usain Bolt z uśmiechem na ustach awansował do biegu finałowego 200 m. Nie ma w tym krzty przesady, już cały świat obiegło zdjęcie, na którym Jamajczyk wymienia serdeczne uśmieszki z finiszującym równo z nim Kanadyjczykiem Andre de Grassem. Bolt 200 metrów pokonał w 19,78 s., a de Grass zrobił to o 0,2 sekundy wolniej. W uzyskaniu najlepszych czasów nie przeszkodziła im wzajemna wymiana uprzejmości, jeszcze przed przekroczeniem linii mety. Bolt to oczywiście pewniak do złotego medalu w tej konkurencji. Jamajczyk broni tytułu z Pekinu (2008) i Londynu (2012).

Zawiódł Justin Gatlin. Amerykanin miał wielkie plany, by zagrozić Boltowi na dystansie 200 metrów. Tymczasem w swoim półfinałowym starcie był dopiero trzeci, a pewny awans dawały dwie pierwsze lokaty. Gatlin walkę o finał przegrał też przez swój słaby czas. To największa sensacja półfinałów. Sporą niespodzianką jest też brak awansu rodaka Bolta – Yohana Blake’a, srebrnego medalisty tej konkurencji z Londynu. Finał wyścigu na 200 m mężczyzn w czwartek.

Za to pojedynek kobiet już został rozstrzygnięty i tutaj królową sprintu została Elaine Thompson. Po zwycięstwie na 100 m, Jamajka dołożyła złoty krążek w dwukrotnie dłuższym dystansie. W finałowym biegu Thompson miała tylko jedną przeciwniczkę – Holenderkę Dafne Schippers. Między Thompson a obecną mistrzynią świata rozstrzygnęła się walka o najwyższy stopień podium. Jamajka wygrała z czasem 21.78, wyprzedzając Schippers o 0,13 s. Brąz zdobyła pochodząca z USA Tori Bowie.

Amerykanki nie wpuściły nikogo na podium 100 m przez płotki. Złoto dla Brianny Rollins, srebro dla Nia Ali, a po brąz sięgnęła Kristi Castlin.

Ze łzami w oczach odpowiadał na pytania amerykańskiej telewizji NBC Manu Ginobili po przegranym ćwierćfinałowym meczu Argentyny ze Stanami Zjednoczonymi 78:105. Dla gracza San Antonio Spurs (i nie tylko) był to prawdopodobnie pożegnalny występ w barwach "Albicelestes". Amerykanie w półfinale zmierzą się z Hiszpanią. Mistrzowie Europy łatwo ograli Francję 92:67.

Materiał oryginalny: Rio 2016. Uśmiechnięty Bolt już w finale 200 m - Sportowy24