Nasza Loteria

Restrukturyzacja szansą na oddłużenie

Materiał informacyjny - CENTRUM RESTRUKTURYZACJI LANGE ROGOŹNICKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
„Mamy za sobą wiele sukcesów na tym polu” – zdradza Katarzyna Rogoźnicka z Kancelarii Centrum Restrukturyzacji Lange Rogoźnicka. Rozmawiamy ze specjalistami zajmującymi się restrukturyzacją przedsiębiorstw.

Czy kłopoty finansowe i długi firmy zawsze muszą wiązać się z jej upadkiem?

Katarzyna Rogoźnicka: - To mit powielany przez osoby, które tak naprawdę nie szukają rozwiązania problemów i podejmują pochopne decyzje. Z mojego doświadczenia wynika wyraźny obraz: nie ma problemów, z którymi nie można sobie poradzić. Owszem, im szybciej przedsiębiorca zacznie interweniować, tym większe możliwości działania dla kancelarii restrukturyzacyjnej.

Krzysztof Lange: - Dodam tylko, że dzisiaj przepisy prawa są bardzo przyjazne do zawierania układów pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Znam przypadki, gdy po wdrożeniu takiego układu przedsiębiorcy byli bardziej ostrożni w swoich decyzjach, co skutkowało nie tylko łatwą spłatą zobowiązań, ale i szybkim rozwojem przedsiębiorstwa.

Na czym polega taki układ na linii wierzyciel - dłużnik?

Krzysztof Lange: Tak naprawdę chodzi tu o znalezienie złotego środka. Jak to w trudnych sytuacjach. Każda ze stron ma swoje prawa, ma też swoje obowiązki. Kluczem do sukcesu jest znalezienie wspólnej drogi, w której obie strony skorzystają. Katarzyna Rogoźnicka: Ten złoty środek to najczęściej zaspokojenie oczekiwań każdej ze stron układu. Przede wszystkim wierzycielowi zawsze zależy na tym, by odzyskać środki, które mu się należą. Dłużnik z kolei chce długi spłacić, ale na korzystnych i możliwych w realizacji warunkach. Po drodze są odsetki i inne przepisy prawa, które mogą powiększyć dług, a z których wierzyciel może się wycofać. Nam zawsze zależy na tym, by obie strony doszły do porozumienia.

Trudno jest pogodzić obie strony?

Katarzyna Rogoźnicka: Owszem, zdarzają się przypadki, kiedy jedna ze stron nie chce ustąpić, ale zdarza się to bardzo rzadko. To mimo wszystko biznes i nawet jeśli sytuacja zmusza do wdrożenia postępowania restrukturyzacyjnego, to zazwyczaj obie strony myślą o tym, by dojść do dobrego rozwiązania dla swojej firmy, a to skłania do rozmów, do negocjacji. Do szukania wspólnych celów. Niekiedy taka sytuacja jeszcze bardziej umacniała więź pomiędzy przedsiębiorcami.

Obecny kryzys gospodarczy sprzyja zadłużaniu się firm?

Katarzyna Rogoźnicka: Zawirowania w gospodarce jedne firmy wpędzają w długi, inne wręcz przeciwnie, pchają ku rozwojowi. Wiele zależy od branży, od umiejętności przewidywania problemów. Najważniejsze, by decyzje w przedsiębiorstwie podejmować świadomie i z należytą rozwagą. A jeśli się coś nie uda, bo ryzyko w biznesie jest zawsze, to szybko należy poszukać specjalistów od restrukturyzacji i wdrażać plany naprawcze.

ul. Grodzka 10/2, Szczecin
Katarzyna Rogoźnicka (Michalska) – tel. 693 110 250

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński