Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o odpisy

mdr
Zbliża się termin rozliczenia podatkowego za rok 2001. Prawdopodobnie dlatego odpisy podatkowe stanowiły większość pytań kierowanych do doradcy podatkowego Krystyny Poncyljusz z Kancelarii Doradców Podatkowych "Poncyljusz i Radź", która tydzień temu podczas Linii Specjalnej odpowiadała na pytania Czytelników.

- Jestem na rencie drugiej grupy i mam samochód. Czy mogę sobie odpisać za dojazdy ?
Krystyna Poncyljusz: Jeżeli rodzaj choroby, z tytułu której otrzymał pan rentę, wymaga tego, by używał pan samochodu np. na dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne itd., to tak, ale nie każdy rencista może. Musi to się znajdować w zaświadczeniu lekarskim.

- Czy mogę odpisać sobie części zakupione do komputera ?
K.P.: Odpisy dotyczące pomocy naukowej dotyczą tylko tych pracowników, którym ta pomoc naukowa jest niezbędna w wykonywaniu zawodu. Jeżeli więc pani praca wymaga tego, by miała pani komputer, to wtedy tak. Niezbędne jest zachowanie dowodu zakupu na swoje imię i nazwisko. 19 procent tego wydatku stanowi odpis.

- Wpłacam w spółdzielni mieszkaniowej na fundusz remontowy. Czy mogę sobie odpisać ?
K.P.: Tak, w ramach ulgi remontowej.

- Pracowałem w przedsiębiorstwie jako mechanik, ale właściciel mi powiedział, że musi mnie zwolnić. Mogę jednak nadal dla niego pracować i robić to samo, co dotychczas, ale muszę założyć własną działalność gospodarczą. Proszę powiedzieć, na jakich warunkach opodatkowania mogę to robić i czym różni się ryczałt od zasad ogólnych ?
K.P.: Przez dwa lata na zasadach ogólnych, bo z ryczałtu są wyłączone te usługi, które wykonywało się przed tym u swojego pracodawcy. Dopiero po tym okresie może pan przejść na ryczałt. Wprowadzono to, aby sprawdzić, jakie koszty i jakie przychody z tego tytułu były wykonywane w ramach obowiązku pracy. Zasady ogólne tym różnią się od ryczałtu, że na ogólnych musimy podawać koszty, przychody i płacimy podatek od dochodu według skali - 19 lub 30 lub 40 procent, a na ryczałcie płacimy tylko od przychodu i nie musimy liczyć kosztów oraz nie musimy prowadzić wszystkich zapisów. Mamy ewidencję tylko tych faktur, które wystawiliśmy i płacimy max 8,5 procent od przychodów.

- Wystawiono mi rachunek w prywatnym gabinecie dentystycznym. Czy mogę go odliczyć w PIT-ie ?
K.P.: Tak, 19 procent tego wydatku.

- Mam faktury wystawione przez fundację przy Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Czy mogę je odliczyć?
K.P.: Nie, bo to było przedtem traktowane jako darowizna i wówczas można było odliczać. Teraz nie jest to darowizna. Obecnie można odliczyć tylko faktury z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

- Czy bony otrzymane z zakładu pracy dolicza się do dochodu?
K.P.: Nie, nie dolicza się. To jest zwolnione do wysokości w ubiegłym roku 700 złotych, a powyżej trzeba już doliczyć.

- Do 31 grudnia prowadziliśmy działalność handlową i z dniem 31 grudnia ta działalność została zakończona, wyrejestrowana. Dostaliśmy w styczniu rachunki za telefon i za energię elektryczną za miesiąc grudzień. Czy to można sobie odliczyć ?
K.P.: Tak, można to wliczyć do miesiąca grudnia, bo koszty dotyczą ubiegłego roku. Natomiast VAT-u nie możecie sobie odliczyć, bo rachunki wystawione zostały w styczniu.

- Czy można odliczyć od podatku szkolenia ?
K.P.: Tylko w przypadku, gdy kurs związany jest z wykonywanym zawodem. O ile jednak ktoś z myślą o swojej przyszłości szkolił się w innym zakresie, to już nie.

- Mój wujek zlecił fachowcowi remont łazienki. Niestety, w trakcie trwania remontu zmarł. Za wykonaną usługę zapłacił mój ojciec, który jest spadkobiercą. Jak jest z odpisami? Powiedziano mi w urzędzie skarbowym, że od podatku mogła odpisać sobie tylko osoba, która zlecała usługę, czyli mój wujek, a on przecież nie żyje.
K.P.: Ma prawo odpisać sobie spadkobierca, ale faktura powinna być wystawiona też na niego. Gdyby nieżyjący wujek wcześniej, jeszcze za życia, opłacił fachowca, który wystawił mu fakturę, to ojciec może odliczyć sobie w rozliczeniu spadkowym. Dodam, że takie rozliczenie jest mniej korzystne, bo podatek spadkowy jest znacznie niższy.

- Czy mogę sobie odpisać opłatę za lekcje angielskiego dla dziecka w szkole? To jest wpłata na komitet nauczycielski.
K.P.: Tak, jako darowiznę na rzecz szkoły.

- Czy można sobie odliczyć za zakupione w ciągu roku leki ?
K.P.: Tylko w przypadku, gdy jest pani rencistą I grupy i posiada zaświadczenie, że jako osoba niepełnosprawna musi stale lub czasowo przyjmować wymienione w zaświadczeniu leki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński