MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa od krowy to pierwszy taki przypadek na świecie. Wirus przenosi się między ssakami. Ogromna śmiertelność!

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wirusy odzwierzęce zagrażają nam coraz bardziej, skacząc między gatunkami. Wcześniej uznano by, że to niemożliwe, jednak w Teksasie mężczyzna zaraził się wirusem ptasiej grypą od zakażonych krów mlecznych. To pierwszy taki przypadek, gdy patogen przeniósł się między ssakami, oraz ogromne zagrożenie dla ludzi, bo umiera co drugi pacjent z infekcją.

Spis treści

Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą?

Człowiek może zarazić się ptasią grypą nie tylko od chorego ptaka, ale również od zakażonego ssaka. Pierwszy przypadek zarażenia człowieka ptasią grypą od zakażonych krów mlecznych odnotowano właśnie w amerykańskim stanie Teksas. To także pierwsza taka sytuacja, kiedy zachodzi przeniesienie wirusa H5N1 pomiędzy człowiekiem a innym ssakiem.

Ptasia grypa - próbówka, kura i krowa
Ptasia grypa H1N1 może przenosić się między różnymi zwierzętami Clara Bastian, JUN LI/Getty Images

Osoba zarażona wirusem ptasiej grypy doświadcza bardzo łagodnych objawów choroby. Zgodnie z informacjami podanymi przez „New Scientist” zarażony cierpi jedynie na zapalenie spojówek. Aktualnie pacjent jest poddawany leczeniu przeciwwirusowemu i znajduje się na drodze do pełnego powrotu do zdrowia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Pod koniec marca krowy na farmach w pięciu stanach USA (Teksas, Kansas, Michigan, Nowy Meksyk i Idaho) uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa H5N1. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) potwierdza, że „wirus może rozprzestrzeniać się wśród zwierząt.”

Jak podają Amerykańskie Centra Prewencji i Kontroli Chorób (CDC), w celu monitorowania sytuacji współpracują ściśle z agencjami stanowymi i federalnymi, w tym z USDA, Amerykańską Agencją Żywności i Leków (FDA) i lokalnymi władzami do spraw zdrowia.

Opracowania CDC wskazują, że ryzyko zarażenia ptasią grypą pozostaje niskie. Największe zagrożenie dotyczy osób, które miały bezpośredni kontakt z zarażonymi ptakami lub innymi zwierzętami. Jak podkreśla się, „mleko pasteryzowane pozostaje bezpieczne, ale należy unikać spożywania surowych produktów mlecznych lub kontaktu z nimi.”

Śmiertelność ptasiej grypy u ludzi – umiera co drugi pacjent

Ptasia grypa H5N1 po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występowała jedynie sporadycznie, najczęściej jesienią, po czym znikała. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od stycznia 2003 r. do lutego 2024 r. odnotowano u ludzi 887 zakażeń tym patogenem w 23 krajach na świecie. Niepokojąca jest wysoka śmiertelność choroby. Spośród tych infekcji aż 462 zakończyło się zgonem pacjentów.

Pacjent z Teksasu jest drugim przypadkiem zarażenia się człowieka wirusem ptasiej grypy odnotowanym w USA; pierwszy został wykryty w Kolorado w 2022 r. Właśnie w tym roku ptasia grypa po raz pierwszy wywołała największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię, atakując na całym świecie ptaki dzikie oraz hodowlane, a także inne gatunki zwierząt.

CDC utrzymuje jednak, że ryzyko zarażenia ptasią grypą pozostaje niskie. Tymczasem naukowcy monitorują sytuację i pracują nad zrozumieniem mechanizmu przenoszenia wirusa H5N1 między ssakami.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ptasia grypa od krowy to pierwszy taki przypadek na świecie. Wirus przenosi się między ssakami. Ogromna śmiertelność! - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński