MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyczyną wcale nie musi być lenistwo! Ekspertka podpowiada, jak przełamać stereotypy dotyczące nadwagi i otyłości

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Stereotypy dotyczące wagi mogą być niezwykle krzywdzące.
Stereotypy dotyczące wagi mogą być niezwykle krzywdzące. pexels.com
Wstyd, obwiniane się, a nawet niechęć do wyjścia na zakupy czy niekomfortowe samopoczucie w niektórych ubraniach – z tym na co dzień zmagają się osoby z nadwagą. Częściej swojego wyglądu nie akceptują kobiety, niż mężczyźni. Jak rozmawiać z osobami otyłymi i jak reagować na krzywdzące komentarze? Na te pytania odpowiada Marta Woźniak z Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej Santiva.

Otyłość rodzi kompleksy. Stereotypy nie pomagają

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że z otyłością zmaga się ok. 800 mln ludzi na całym świecie. Liczba osób z nadwagą cały czas rośnie. Choć zjawisko to jest tak powszechne, wiele kobiet cierpi z powodu różnego rodzaju kompleksów związanych ze swoją wagą.

– Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn bardzo często spotykamy się z przeświadczeniem, że otyłość wiąże się z lenistwem. Osoby otyłe są postrzegane jako mniej aktywne fizycznie, niezwracające uwagi na swoje zdrowie oraz wygląd – mówi w rozmowie ze Stroną Kobiet Marta Woźniak, dietetyczka i specjalistka leczenia otyłości w Instytucie Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej Santiva. Jak podkreśla, kompleksy związane z otyłością mogą utrudniać normalne funkcjonowanie.

– Bardzo często osoby puszyste są niezadowolone z odbicia, które widzą w lustrze. Nie lubią chodzić na zakupy, nie czują się komfortowo w bardziej przylegających ubraniach. Głównym kompleksem u kobiet bywają fałdki na brzuchu, zbyt szerokie biodra, uda i ramiona. W przypadku mężczyzn problemem jest brak widocznie zarysowanych mięśni oraz wystający w ich mniemaniu brzuch. Bardzo ważne jest uświadomienie takim osobom, że to nie wygląd definiuje ich jako człowieka. Szczupła sylwetka nie świadczy o większej wartości, posiadaniu większych umiejętności czy wiedzy. Czasem jednak w walce z kompleksami warto zasięgnąć rady psychologa lub psychodietetyka – uważa Marta Woźniak.

Warto przeczytać również:

Jak reagować na komentarze na temat naszej wagi?

Osoby płci żeńskiej częściej niż mężczyźni nie akceptują swojego ciała, co ma podłoże kulturowe. Z powodu ogólnie przyjętego kanonu piękna kobiety znajdują się pod silną presją ze strony społeczeństwa, a często również najbliższych.

– Najlepszym sposobem na przełamywanie stereotypów jest rozmowa i poznanie sytuacji, w jakiej aktualnie znajduje się osoba otyła – wskazuje Marta Woźniak. – Jeżeli partner lub partnerka zwraca uwagę na tuszę drugiej osoby, być może jest to związane z troską o jej zdrowie. Takie uwagi mogą stać się bodźcem motywującym do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia. Jeśli natomiast mamy do czynienia z wytykaniem i naśmiewaniem się z otyłości, należy wprost zakomunikować osobie, z którą jest się w związku, że sposób wyrażania przez nią opinii jest krzywdzący, a nie motywujący. Z pewnością nie należy w takim przypadku akceptować zachowania partnera czy partnerki – zaznacza ekspertka.

@aliciamccarvell

Questions I used to ask when I felt the worst about myself and my body || ##fyp##foryoupage

original sound - Alicia Mccarvell

Osoby plus size niejednokrotnie doświadczają poczucia wstydu, związanego ze swoją nadwagą. Obwiniają się także za swój wygląd. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), „niestety niektórzy lekarze i osoby publiczne nie rozumieją skomplikowanej natury tej przypadłości”.

Warto pamiętać, że nadwaga i otyłość mogą mieć wiele przyczyn, które nie mają nic wspólnego z lenistwem. Do problemów z wagą mogą przyczyniać się m.in. czynniki genetyczne, choroby czy wyniesione z domu niezdrowe nawyki żywieniowe. Dbanie o zdrowie, w tym o masę ciała, jest też bardzo trudne dla osób z depresją. Co więcej, na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów zawierających cukier: od jogurtów po hummusy i dania gotowe, a dieta w wielu szkołach pozostawia wiele do życzenia, co może potęgować problem otyłości w kolejnych latach.

WHO za osoby otyłe uznaje te, które mają wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 30, a przy wskaźniku BMP powyżej 25 mówi o nadwadze. W 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia szacował, że co drugi Polak w wieku 15+ lat ma problem z kilkoma dodatkowymi kilogramami, trzy osoby na pięć borykają się z nadwagą, a co czwarta jest otyła.

Sukienki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przyczyną wcale nie musi być lenistwo! Ekspertka podpowiada, jak przełamać stereotypy dotyczące nadwagi i otyłości - Strona Kobiet

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński