Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik rowerowy: Piękny stary kolejowy szlak [WIDEO]

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
Wideo
od 16 lat
Nie trzeba wyjeżdżać z Polski, a nawet z naszego województwa, by przenieść się do Szwajcarii. Wystarczy wsiąść na rower i przygotować się na niemal siedemdziesięciokilometrową rewelacyjną wycieczkę z Białogardu do Złocieńca.

Więcej w naszym serwisie specjalnym

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Białogard, miasto początkowe na tym odcinku trasy rowerowej, jest położony w przepięknej okolicy. Miejscowość otoczona jest równiną białogardzką, urokliwymi łąkami, polami i lasami. W samym mieście warto przejechać się wzdłuż murów obronnych, odwiedzić stare miasto, ratusz oraz kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ułatwieniem dla turystów jest również bardzo dobre połączenie kolejowe z innymi miastami. Z każdej strony Polski można dojechać do Białogardu i ruszyć dalej w podróż, odkrywając walory Starego Kolejowego Szlaku.

Kierując się drogą w stronę Połczyna Zdroju trafimy na wieś Rąbino. Nowo powstała ścieżka rowerowa zaprowadzi turystów do pałacu z początku XX wieku. By do niego dojechać, pokonać musimy niewielkie wzniesienie w otoczeniu parku. W pałacu znajdują się obecnie biblioteka i świetlica wiejska. Budynek został wzniesiony dla rodziny Tiede, dziś odwiedzić go może każdy chętny.

Park dworski, czyli okolica pałacu został założony w XIX wieku. Gwarantuje przyjemny spacer w ramach wytchnienia od dwóch kółek.

Nieopodal Rąbina znajduje się kurort z duszą, czyli Połczyn-Zdrój. To miasto przyciąga turystów, letników i miłośników aktywnego wypoczynku. Można tu odpocząć, korzystając z czystego powietrza i spokojnej atmosfery sanatorium, albo poszaleć na zróżnicowanych ścieżkach rowerowych. W Połczynie warto zwrócić uwagę na złoża borowiny i permskich solanek. Na pewno takie spa dla ciała będzie idealnym pomysłem przed dalszą drogą. Chętni, którzy będą chcieli na chwilę porzucić rower i skupić się na wodnych atrakcjach, mają ku temu idealną okazję.

Przez gminę przepływa Parsęta, Drawa, Wogra, Dębnica, Bukowa, Mogilica. Do tego cała gmina może pochwalić się jedenastoma jeziorami. Można również wybrać się na spacer ulicami Połczyna-Zdroju, zaczynając od deptaku, który przyciąga wielu turystów. Co roku nad główną ulicą rozwieszane są parasole. Powstała w tym mozaika złożona z ponad 500 parasoli ma uczcić 75-lecie Pomorza Zachodniego. Koniecznie trzeba też podjechać do Parku Zdrojowego. To jeden z najpiękniejszych w naszym kraju. Dzieli się on na dwie części: francuską i angielską, które utrzymane są w charakterystycznym dla siebie stylu.

Z Parku Zdrojowego skierować się można w stronę połczyńskiego Zamku. Stojący w centrum miasta budynek został wzniesiony na przełomie XIII i XIV przez Bogusława IV, później był siedzibą rodziny von Wedlów, by następnie trafić do rodu von Manteufflów. Dziś w Zamku znajduje się biblioteka i Zamkowa Galeria Różności. Jest to także miejsce licznych wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Połczyn-Zdrój wraz z większą częścią gminy wchodzi w skład Drawskiego Parku Krajobrazowego. I właśnie ta, podziwiana podczas jazdy drogą rowerową, przyroda powoduje, że trasa zapada na długo w pamięć. Do tego jazda po szlaku zwiniętych torów (czyli jednej z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce, której początki sięgają lat 90.) do Złocieńca jest po prostu czystą przyjemnością ze względu na atrakcje czekające na turystę. Jedną z nich są Wilcze Jary – wbrew groźnej nazwie - malowniczy obszar licznymi wąwozami, z których spływa woda. Potoki, drewniane mostki, zadbane miejsca odpoczynku i dzika przyroda powodują, że można poczuć się jak w bajce, znaleźć spokój, ciszę i niesamowicie zrelaksować.

Kolejnym magicznym miejscem jest obszar pomiędzy Połczynem-Zdrojem, a Czaplinkiem, czyli tak zwana Szwajcaria Połczyńska lub Dolina Pięciu Jezior. Teren objęty jest ochroną jako rezerwat krajobrazowy „Dolina Pięciu Jezior”. Prowadzi przez niego ponad trzydziestokilometrowy rowerowy Szlak Szwajcarii Połczyńskiej.

Dojeżdżając do Złocieńca trzeba wygospodarować trochę czasu na zobaczenie kilku atrakcji. Wycieczkę po mieście można zacząć od Alei Grabowej w Parku Żubra. Urocze alejki, które wiją się pomiędzy kolosalnymi drzewami, to idealny pomysł na spacer czy przejażdżkę. Warto odwiedzić też gotycki kościół z XV wieku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zobaczyć miejscowy Ratusz i odnaleźć pomnik maskotki miasta jaką jest Zajączek Złocieniaszek. Zwieńczeniem wycieczki będzie odpoczynek nad jeziorem Siecino, gdzie czysta woda zachęca do kąpieli, wynajęcia łódki lub wędkowania. Warto też przesiąść się na kajak. Drawa, ze względu na unikatową przyrodę oraz swój górski charakter, jest jedną z najchętniej wybieranych rzek na spływy kajakowe. Liczne bystrza i momentami bardzo wartki prąd wody wymagają nie lada umiejętności, ale bez obawy – można i na Drawie znaleźć spokojniejsze fragmenty.

Jeżeli Złocieniec i jego okolice spowodują, że powstanie pomysł o zostaniu chwilę dłużej w tym re-gionie, do dyspozycji jest bogata oferta noclegowa. To miejsce jest wprost idealne zarówno na na krótką wycieczkę, jak i na dłuższy urlop!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Przewodnik rowerowy: Piękny stary kolejowy szlak [WIDEO] - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński