Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisywanie wiersza Brodskiego - akcja dla Syrii

Oskar Masternak
- Nie chcemy w tej sprawie milczeć - podkreśla Zańko. - Nie można być obojętnym i milczeć w momencie gdy na wojnie giną ludzie.
- Nie chcemy w tej sprawie milczeć - podkreśla Zańko. - Nie można być obojętnym i milczeć w momencie gdy na wojnie giną ludzie. Andrzej Szkocki
15 marca 2011 roku rozpoczął się konflikt zbrojny w Syrii, którego efekty zmieniają obraz współczesnego świata. Wojna przyniosła, oprócz morza śmierci i zniszczeń, również tragedię wielu osób.

Szczeciński animator kultury Romek Zańko, zorganizował w rocznicę wybuchu wojny akcję przepisywania wiersza Josifa Brodskiego „Ludzie giną” w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

- Spotykamy się z głosami, że nie niesiemy pomocy na terenach objętych wojną. Są jednak organizacje, takie jak Polska Akcja Humanitarna, które są na miejscu i to im trzeba pomóc w ich działaniach - mówi Romek Zańko, organizator wydarzenia.

Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na fakt, że napływ do Europy fali uchodźców z objętych wojną państw, przesłania wszystkim źródło tego problemu, który tkwi w Syrii. Od pięciu lat ten kraj potrzebuje pomocy i nie można o tym zapominać.

- Przepisanie wiersza trwa o wiele dłużej, niż popularne w tej chwili „udostępnianie”. Wiersz nas porusza i skłania do refleksji na temat kondycji dzisiejszego społeczeństwa - mówi Zańko.

Akcja miała charakter dobrowolny i chodziło w niej o to, by własnoręcznie przepisać ten wiersz i przekazać go dalej do przepisania kolejnej osobie. - Ta akcja będzie trwała dalej, około miesiąca, ale staramy się nie podawać konkretnej daty zakończenia działań. Już dostajemy informacje z innych miast i organizacji, które chcą się w nią włączyć - mówią organizatorzy.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się 15 marca o godz. 15:00 w klasztorze ojców Dominikanów. Także w Ośrodku Teatralnym Kana, Książnicy Pomorskiej i bibliotece ProMedia o godzinie 17:30 będzie można wziąć udział w wydarzeniu.

- Nie chcemy w tej sprawie milczeć - podkreśla Zańko. - Nie można być obojętnym i milczeć w momencie gdy na wojnie giną ludzie.

Przepisane wiersze będą rozsyłane do różnych miast i miasteczek w Polsce, gdzie również odbędą się akcje wspólnego przepisywania „Ludzie giną”. Zamiar akcji jest taki, żeby jak najwięcej ludzi przepisało wiersz i przekazało go kolejnym osobom. Ta chwila uwagi jest symbolicznym wołaniem o pokój.

Polecamy na gs24.pl:

Alkala Bieg Kobiet. Tłumy na Jasnych Błoniach [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński