Program przystankowy w województwie zachodniopomorskim. Wiemy, co z inwestycjami kolejowymi

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przystanek Recz Pomorski to jeden z 11 przystanków, gdzie zaplanowano modernizację
Przystanek Recz Pomorski to jeden z 11 przystanków, gdzie zaplanowano modernizację Kapitel/CC
W województwie zachodniopomorskim program przystankowy na liście podstawowej obejmuje 11 lokalizacji. Jedna stacja znalazła się na liście rezerwowej. Wiemy, jaki jest stan zaawansowania prac.

W województwie zachodniopomorskim na liście podstawowej programu przystankowego jest 11 lokalizacji: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Kołobrzeg Amfiteatr, Kołobrzeg Ogrody, Kołobrzeg Radzikowo, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec i Radziszewo. Na liście rezerwowej ujęto jeden projekt: Szczecinek.

- Obecnie dla wszystkich przystanków prowadzone są prace projektowe i pozyskiwane decyzje administracyjne. W Reczu oraz Złocieńcu postępują również prace przygotowawcze, polegające m.in. na zakupie materiałów - informuje Bartosz Pietrzykowski z
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Na nowych i modernizowanych przystankach dla pasażerów przewidziano perony o odpowiedniej wysokości, aby wsiadanie i wysiadanie z pociągów było łatwe. Będą wiaty i ławki, które zapewnią komfort oczekiwania na pociąg, a jasne LED-owe oświetlenie - bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronu. Przewidziano stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją i rowerem.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie