Problem z pielęgniarkami w szpitalach. Placówki szykują się...

  Problem z pielęgniarkami w szpitalach. Placówki szykują się do likwidacji łóżek

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Folkman

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Problem z pielęgniarkami w szpitalach. Placówki szykują się do likwidacji łóżek
  W związku z wprowadzeniem nowych norm zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach zaczyna brakować personelu. Na razie sytuacja jest opanowana, ale to się może zmienić.
  Problem z pielęgniarkami w szpitalach. Placówki szykują się do likwidacji łóżek
  Szpitale analizują na razie sytuację.

  - Priorytetem przy podjęciu ostatecznej decyzji będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentów oraz jak najlepszej jakości leczenia w naszych jednostkach - mówi Bogna Bartkiewicz ze szpitala na Pomorzanach.

  Pielęgniarek brakuje, a średnia ich wieku w polskich szpitalach świadczy o tym, że w najbliższych latach coraz więcej z nich będzie odchodzić na zasłużoną emeryturę.

  - Do tej pory kwestie zatrudniania pielęgniarek w naszym szpitalu były rozwiązywane na bieżąco, ale obecnie pod uwagę brane jest zmniejszenie liczby łóżek na oddziałach naszego szpitala - dodaje Bartkiewicz.

  ZOBACZ TEŻ: Coraz mniej pielęgniarek i położnych. Sytuacja pogarsza się od wielu lat

  W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie ciągłość pracy zachowana jest dzięki zastępstwom i nadgodzinom. Nie wiadomo jednak jak długo się to uda.

  Aktualna liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych w SPSK 1 przy ul. Unii Lubelskiej pozwala na kompleksową opiekę w zakresie leczenia szpitalnego, przy średnim stopniu wykorzystania łóżek na poziomie 76 proc.

  - Realizacja obowiązku stosowania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych spowodowała, że powinniśmy zatrudnić około 5 pielęgniarek dla obiektu w Szczecinie i Policach - zauważa dr n. med. Joanna Woźnicka rzeczniczka placówki. - Od lat ogłaszane są konkursy na świadczenie usług pielęgniarskich w naszym szpitalu a osób chętnych do pracy mimo, że zmieniła się struktura wynagrodzeń jest niewiele. Niewykluczone jest w przyszłości zmniejszanie liczby łóżek szpitalnych, jeśli nie będzie odpowiedniej liczby personelu pielęgniarskiego i zostaną uwzględnione pozostałe grupy zawodowe. Z całą pewnością będzie to trudna decyzja, bowiem z jednej strony chętnych do pracy brak a z drugiej wzrostu kosztów związanych z zatrudnieniem według rozporządzenia może nie udźwignąć budżet szpitala.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bank Mleka Kobiecego, in vitro, czworaczki, hologram na sali operacyjnej. Rok 2018 w opiece zdrowotnej w Szczecinie [PODSUMOWANIE]  WIDEO: Zamiast kontrastu lekarze podają - dwutlenek węgla. Równie bezpiecznie i bezboleśnie  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.gs24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »