Popis Ratajczyka

Janusz Kaźmierczak
Rafał Ratajczyk był zadowolony po pierwszym dniu mistrzostw.
Rafał Ratajczyk był zadowolony po pierwszym dniu mistrzostw. Marcin Bielecki
Pierwszego dnia mistrzostw Polski w kolarstwie torowym zawodnik Gryfa Szczecin - Rafał Ratajczyk, wywalczył złoty medal w wyścigu na 4000 m.

Do rywalizacji o tytuły stanęło 50 zawodników i 60 zawodniczek. Już pierwszego dnia bardzo dobrze zaprezentowali się kolarze klubów szczecińskich. Najlepiej spisał się zawodnik Gryfa - Rafał Ratajczyk. Wicemistrz świata w scratchu nie miał sobie równych w wyścigu na 4000 m, w którym w finałowej rozgrywce o prawie pięć sekund wygrał z Dawidem Głowackim (ALKS Stal Grudziądz). Trzecią lokatę wywalczył Błażej Janiaczyk (Aktion- Unica- Otomino). Na ósmej pozycji sklasyfikowano kolegę klubowego Ratajczyka - Norberta Sieradzkiego.

- Nie byłem wcale pewien, że wygram. Jestem po długim cyklu przygotowań i nie wiedziałem w jakiej jestem formie - powiedział Ratajczyk. - Widać w dobrej. Spróbuję to potwierdzić w scratchu, madisonie i wyścigu punktowym - dodał.

Wyczyn Ratajczyka na dystansie 1000 metrów skopiował Kamil Kuczyński z Gryfa, który pokonał faworyta Łukasza Kwiatkowskiego z ALKS Stal Grudziądz i Tomasza Schmidta z KTK Kalisz. Kwiatkowski odbił sobie niepowodzenia w keirnie, gdzie nie dał szans rywalom.

Wśród kobiet wiele braw zebrała 18-letnia zawodniczka Elekro-bud BOGO Szczecin, która zdobyła srebrny medal w wyścigu na 3000 m oraz brązowy w keirinie.

- Mogłam lepiej pojechać na 3000 m. Nie wiem dlaczego ale odczuwałam kłopoty żołądkowe. Myślę, że jeszcze pokażę na co mnie stać w pozostałych konkurencjach, w których wystartuję - powiedziała sympatyczna podopieczna trenera Bogdana Godrasa.

W keirnie kobiet szóste miejsce zajęła koleżanka klubowa Wojtyry - Karolina Janik, a siostry Marta i Diana Szczuka z BOGO zajęły odpowiednio ósmą i dziewiątą lokatę.
W sobotę i niedzielę dokończenie zawodów.