Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na niedzielę? Spacer z przewodnikiem po Pogodnie i okolicach

Anna Folkman
Anna Folkman
W niedzielę o godz. 14 na rogu ulic Unii Lubelskiej i al. Wojska Polskiego ruszy bezpłatna wycieczka z przewodnikiem pn. Pomiędzy Krzekowem a Łęknem. Spacer odbywać się będzie w ramach cyklu Free Walking Tour.

Uczestnicy około 2,5 godzinnej wycieczki dojdą w pobliże pętli tramwajowo - autobusowej Krzekowo, gdzie zakończy się spotkanie. Spacer poprowadzi przewodnik Radosław Łątka.

Tereny położone na trasie tego spaceru w większości zaliczane są do Pogodna. Ich charakterystyka jest jednak dalece różna od typowej dla tej dzielnicy willowej zabudowy. Przez lata, znaczną ich część zajmowały tereny wojskowe. W różnych okresach czasu stacjonowały tu armie pruska, francuska, sowiecka i polska.

W XX w. pojawiło się tu także oryginalne budownictwo mieszkaniowe. W ostatnich latach, wiele kwartałów w tej okolicy dynamicznie zmienia swój wygląd, wciąż jednak można odnaleźć gdzieniegdzie pamiątki po wcześniejszych czasach. Spacer zahacza też o Łękno oraz o Krzekowo, którego nazwa w XIX w. rozciągała się także na obszar dzisiejszej ul. Klonowica. Wydarzenie jest bezpłatne, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.

Przewodnik zachęca: Podczas spaceru m.in.

– omówimy historię produkującej przed wojną m.in. samochody fabryki Stoewera, w której po wojnie powstawały niezwykle popularne motocykle „Junak”
– poznamy historię wielkiej przedwojennej inwestycji przy dzisiejszej ul. Unii Lubelskiej.
- Dowiemy się co stanęło na przeszkodzie zrealizowania projektu, zobaczymy też co zostało do dziś z nigdy nieukończonego stadionu.
– zobaczymy miejsce, gdzie stacjonowała okupacyjna armia francuska w latach 1806 -12, a także jedyny namacalny ślad po niej, kopiec Napoleona, na którym opowiemy o życiu codziennym mieszkańców miasta podczas okupacji.
– omówimy historię szpitala im. prof. Tadeusza Sokołowskiego przy ul. Unii Lubelskiej
– przyjrzymy się modernistycznym zespołom zabudowy wielorodzinnej i tzw galeriowcom, wzdłuż ulic Brzozowskiego, Rostworowskiego i Janickiego.
– zobaczymy w jaki sposób dawne kompleksy koszar zaadaptowano do współczesnych potrzeb miasta.
– odnajdziemy niepozorny pomnik upamiętniający zwycięstwo ZSRR w drugiej wojnie światowej
– przybliżymy sięgającą XIII w. historię kościoła na Krzekowie, przed którego wejściem przypomnimy najciekawsze fakty dotyczące tej dawnej podszczecińskiej wsi.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński