Polak zwycięzcą pierwszego wyścigu w pucharze Scirocco R

Wojciech Frelichowski
Od prawej: Maciek Steinhof i Adam Gładysz.
Od prawej: Maciek Steinhof i Adam Gładysz. Fot. Volkswagen
Maciek Steinhof wygrał inauguracyjny wyścig pucharu Scirocco R, który odbył się 24 kwietnia na torze Hockenheim w Niemczech.

Kibice obserwowali zaciętą walkę 24 kierowców, podczas której zawodnicy wiele razy zmieniali swoje pozycje. Symboliczne pojedynki na torze stoczyli Polacy, Maciek Steinhof w bezpośredniej walce wyprzedził utytułowanego kierowcę Formuły 1 Martina Brundle, Adam Gładysz natomiast rajdowego mistrza świata - Carlosa Sainza.

Kilka godzin przed rozpoczęciem wyścigu odbyły się kwalifikacje. Pierwsze pole startowe wywalczył młody kierowca Kris Heidorn, drugi był Martin Brundle. Ubiegłoroczny mistrz Pucharu Polo Maciek Steinhof zajął trzecie miejsce. Adam Gładysz uplasował się na siódmej pozycji, obok niego, z ósmego pola startowego rozpoczynał wyścig zwycięzca "Dakaru" Carlos Sainz.

Wśród gościnnie startujących zawodników oprócz wymienionych już Martina Brundle i Carlosa Sainza, byli także, były mistrz DTM Frank Biela, który w kwalifikacjach był dziesiąty oraz Jacques Laffite, znany z wyścigów Grand Prix, który rywalizację rozpoczął z 20 miejsca.

- To po prostu fantastyczne uczucie, wygrać pierwszy wyścig w nowym pucharze Scirocco R - powiedział Maciek Steinhof po zakończeniu wyścigu. - Początek nie był łatwy, startowałem z trzeciej pozycji, musiałem ostro walczyć, aby wyprzedzić Martina Brundle i Krisa Heidorna.

Bardzo ważna była taktyka, gdyż kierowcy mogli zwiększyć moc swojego samochodu tylko 9 razy podczas wyścigu. Rozwijające maksymalną moc 275 KM pucharowe Scirocco R, napędzane są biogazem wytwarzanym z surowców odnawialnych. Emisja CO2 powstająca przy jego spalaniu jest o 80 procent mniejsza, niż w przypadku tradycyjnego paliwa.