MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy pokochali internet w trudnym czasie pandemii

Redakcja
Szymon Starnawski/Archiwum
Internet już dawno na dobre zagościł w naszym życiu. Pandemia jeszcze bardziej spotęgowała ten trend, a łączność mobilna w tym trudnym czasie zyskała na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek. Jak wyglądało zużycie danych przez polskich abonentów w 2020 i 2021 roku?

Pandemia COVID-19 – znaczący wzrost wykorzystania danych mobilnych

Abonenci polskich sieci komórkowych już na samym początku pandemii zaczęli zauważalnie częściej i bardziej intensywnie korzystać z łączności mobilnej. Powodem była zarówno zwiększona popularność pracy zdalnej, jak i potrzeba korzystania z bardziej „domowych” źródeł rozrywki ze względu na lockdown i ograniczony dostęp do kin, teatrów, koncertów czy wydarzeń sportowych.

Jak możemy dowiedzieć się z raportu „Co zmienił COVID?” przygotowanego przez Play w połowie 2021 r., zużycie danych w ramach sieci wzrosło aż o 60 proc. Podczas gdy przed marcem 2020, gdy wprowadzono pierwsze obostrzenia, miesięczna transmisja nie przekraczała 100 tys. TB, w następnym półroczu wzrosła do wartości w zakresie 120–130 tys. TB. Rekordowe wartości odnotowano w trakcie trzeciej fali, w marcu 2021 – wtedy abonenci Play przesłali już ponad 150 tys. terabajtów.

Większe zużycie danych pozostanie z nami na dłużej

Mimo że większość obostrzeń została już zniesiona, a niektóre organizacje – w tym WHO – ogłosiły już nawet koniec pandemii, wiele wskazuje na utrzymanie się trendów z pandemii na rynku usług mobilnych. Polacy bardzo chętnie korzystają z platform VOD; sporą popularnością cieszy się także streaming muzyki i granie w gry online. Sieci komórkowe stanowią ponadto nieocenioną pomoc w pracy, jak również podczas nauki zdalnej. W ostatnich miesiącach dla wielu osób kluczowym elementem obowiązków zawodowych i szkolnych były wideorozmowy, maile i korzystanie z różnych narzędzi online.

Statystyki na ten temat możemy znaleźć między innymi w wynikach badań instytutu PMR przeprowadzonego wiosną 2020 r. Mniej więcej co czwarty Polak w trakcie lockdownu częściej korzystał z platform wideo i grał w gry; 29,9 proc. ankietowanych słuchało więcej muzyki online, a ponad 40 proc. respondentów częściej zapoznawało się z wiadomościami w sieci.

Multiscreening, czyli film lub serial z telefonem w ręce

Kolejnym interesującym trendem jest tak zwany multiscreening, czyli współkonsumpcja – to termin opisujący zjawisko korzystania z dwóch lub więcej urządzeń multimedialnych w tym samym czasie. Najczęściej dotyczy to oglądania filmu na większym ekranie przy jednoczesnym przeglądaniu sieci na smartfonie. Organizacja IAB Polska regularnie publikuje wyniki badań dotyczących multiscreeningu w raportach z serii „TV + WWW = Razem Lepiej”. Jak wyglądają obecne wyniki? Już w 2018 r. aż 93 proc. ankietowanych potwierdziło, że korzysta naraz z dwóch lub więcej ekranów. W trakcie pandemii wartość ta wzrosła o jeden punkt procentowy, a według ekspertów następne lata przyniosą dalszy stopniowy wzrost tego trendu.

Polacy w pandemii więcej rozmawiali przez telefon

Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z raportu Play o zmianach w wykorzystaniu urządzeń mobilnych w trakcie pandemii? Wzrost dotyczy nie tylko danych komórkowych, lecz także częstotliwości i długości rozmów. Choć komunikacja telefoniczna wcześniej stale traciła na znaczeniu na rzecz serwisów internetowych, lockdowny związane z COVID-19 początkowo odwróciły tę tendencję. Przeciętna długość rozmowy według danych Play wzrosła z 2 min i 30 s aż do 3 min i 30 s. Dalszy rozwój pandemii przyniósł jednak powrót do wcześniejszych wartości. Podobne zmiany mogliśmy zaobserwować w kontekście SMS-ów – w marcu 2020 r. Polacy na chwilę masowo powrócili do wiadomości tekstowych, by następnie z powrotem przerzucić się na komunikatory internetowe.

Korzystamy z internetu nie tylko częściej, lecz także dłużej

Na początku 2022 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki badań konsumenckich obejmujących rok 2021. Możemy z nich dowiedzieć się między innymi o wydłużeniu czasu, który przeciętny Polak spędza w sieci. Przed pandemią średni wynik wynosił 3,1 godz., z kolei pandemia spowodowała wzrost już do 4,1 godz.

Użycie internetu stacjonarnego także rośnie

W dobie pandemii utrzymał się również stopniowy wzrost liczby użytkowników internetu stacjonarnego w Polsce. Jak pokazują dane zebrane w raporcie o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2020 r. przygotowanego przez UKE, w 2020 roku liczba ta wzrosła do 8,2 mln w stosunku do wyniku 7,8 mln w poprzednim roku.

Znaczenie internetu stacjonarnego prowadzi także do zmiany strategii niektórych polskich operatorów, którzy do tej pory skupiali się głównie na rynku mobilnym. Jednym z przykładów takich działań jest przejęcie UPC przez Play, wskutek którego P4 szybko trafiło na pozycję jednego z liderów również tego sektora usług telekomunikacyjnych. Rozszerzenie oferty Play skomentował przedstawiciel sieci:

„Internet domowy ma dla nas coraz większe znaczenie. Nieustannie staramy się dostosowywać się do potrzeb klientów, by zapewniać im dostęp do szybkiego i stabilnego łącza w każdych warunkach. W ostatnich miesiącach skupiliśmy się przede wszystkim na wzroście prędkości internetu stacjonarnego, dzięki czemu nasi klienci mogą obecnie skorzystać z transferu nawet na poziomie 1 GB/s.”

Sieci dostosowują się do rosnących potrzeb klientów

Play, będąc jednym z liderów polskiego rynku mobilnego, stale pracuje także nad rozbudową infrastruktury komórkowej. Liczba stacji bazowych w ramach sieci wzrosła w latach 2020–2021 aż o 1,9 tys. W efekcie zasięg LTE Play dociera już do 97,17 proc. Polaków; sieć ciągle stawia także nowe nadajniki 5G, by dostosować ofertę do najnowszych rozwiązań. Liczba stacji bazowych piątej generacji w ramach infrastruktury operatora to ponad 2,5 tys.; w zasięgu znajduje się 35% mieszkańców Polski.

Oto wypowiedź przedstawiciela Play na temat rozwoju sieci pod kątem potrzeb klientów:
„Naszym priorytetem jest ciągłe spełnianie oczekiwań naszych abonentów, czego dowodem jest ciągłe rozbudowywanie infrastruktury mobilnej Play. Jesteśmy w pełni gotowi na wykorzystanie pasma 3,6 GHz, by dostarczyć jeszcze większą prędkość i stabilność łączności mobilnej. Okres pandemii udowodnił, jak ogromne znaczenie ma obecnie internet komórkowy – dlatego celujemy w pokrycie zasięgiem całego kraju”.

Nie brakuje także działań ze strony innych polskich operatorów telefonii komórkowej. T-Mobile skupiło się w ostatnich miesiącach na rozwoju swojej infrastruktury 5G, osiągając w styczniu 2022 roku liczbę 3,5 tys. stacji bazowych działających w tej technologii. Zasięg piątej generacji w T-Mobile dociera do 23% Polaków. Podobne działania wdraża Plus: u tego operatora liczba stacji 5G wynosi już 3 tysiące, co pozwala zapewnić dostęp do najnowszego standardu łączności dla ponad 40% obywateli naszego kraju.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy pokochali internet w trudnym czasie pandemii - Gazeta Wrocławska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński