Polacy na światowych uczelniach. Droga do sukcesu twojego dziecka – jak dostać się na studia za granicą?

Materiał informacyjny Akademeia High School
Oxford, Cambridge, Yale, wcale nie są poza zasięgiem polskich uczniów, wręcz przeciwnie. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania do pójścia na światowe topowe uniwersytety. Czego obecnie wymaga się od młodzieży i które kompetencje są najważniejsze? Na co powinien postawić młody człowiek, jeśli marzy o zagranicznych studiach? Na te pytania odpowiada dr Karolina Watras, dyrektor prywatnego liceum Akademeia High School w Warszawie.

Dziecko jest bardzo zdolne? Jak pomóc mu w wyborze drogi edukacji?

Wybór liceum, a następnie studiów wyższych, to dość kluczowe decyzje zarówno dla młodzieży, ale też dla towarzyszących im w tej drodze rodziców. Jeśli myślimy o edukacji perspektywicznie, taka decyzja może wiązać się np. z wyjazdem do innego miasta i zamieszkaniem w internacie. Dotyczy to szczególnie tych ósmoklasistów, którzy marzą o czołowych placówkach edukacyjnych, wspierających swoich uczniów w drodze na międzynarodowe uczelnie.

Tak naprawdę każdy utalentowany i odpowiednio zmotywowany kandydat może ubiegać się o przyjęcie do takich szkół, nawet jeśli są to placówki płatne i nie zawsze rodzinę stać na edukację. W Polsce pojawia się coraz więcej ofert stypendialnych zarówno ze stron pozarządowych jak i samych instytucji szkolnych. Podobnie jest ze światowymi uniwersytetami, gdzie odpowiednio pokierowani uczniowie mogą starać się o stypendia.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z szybko zmieniającego się świata i co za tym idzie, nowych i coraz większych wyzwań dotyczących edukacji. Wiemy, że najlepsze placówki edukacyjne na świecie cechują się indywidualnym podejściem do ucznia, stawiającym na jego pasje i mocne strony, którymi potrafi pokierować odpowiednio wyszkolona kadra akademicka. Mamy wielu niezwykle utalentowanych uczniów w naszym kraju, dlatego chcemy dać im szansę na dalszy rozwój. Naszą misją jest wspieranie młodych ludzi z pasją, którzy marzą o międzynarodowej edukacji. Robimy to przez nasz innowacyjny program edukacyjny oparty na maturze brytyjskiej A Level. Oferujemy również stypendia naukowe i akademickie – mówi dr Karolina Watras – W gronie naszych stypendystów absolwentów są np. Zofia i Mateusz, oboje studiujący obecnie na uniwersytecie Cambridge, na kierunkach prawo i nauki przyrodnicze.
Obojgu udało się dostać stypendia na studia wyższe. Takich przykładów mamy co roku kilka. W zeszłym roku jedna z naszych uczennic otrzymała stypendium na Dartmouth College, który należy do bardzo prestiżowej Ivy League, a jedna z naszych tegorocznych maturzystek otrzymała pełne stypendium, aby od września kontynuować naukę na Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych.

Umiejętności, które się liczą

Jeśli twój 14-letek już teraz marzy o studiach zagranicą, warto rozważyć dla niego liceum, które wspiera w przygotowaniu do takiej edukacji. Jak jednak wygląda wówczaas nauka? Jakie umiejętności warto rozwijać, przygotowując się na uczelnie zagraniczne? W wyborze liceum ważne jest poznanie swojego dziecka. Jakie przedmioty go interesują? Co go pasjonuje poza szkolnymi zajęciami, jakie ma zainteresowania? Podczas, gdy w niektórych programach od razu trzeba się deklarować na rodzaj tzw. profilu klasy, inne pozwalają na rok, a nawet dwa lata odkrywania siebie na różnych płaszczyznach, zanim przyjdzie czas na wybór konkretnej ścieżki akademickiej.

Warto przyjrzeć się również aktualnym działaniom szkoły, dodatkowym możliwościom, które oferuje uczniom, a także porozmawianie z uczniami, nauczycielami i absolwentami. Oni wszyscy są najlepszą wizytówką każdej placówki.

- Zdajemy sobie sprawę, że uczniowie w momencie rozpoczynania nauki z nami nie mają często sprecyzowanych planów na przyszłość, więc pomagamy im w odkrywaniu pasji i zainteresowań. Aby wspomóc ten proces odkrywania siebie i swoich mocnych stron stworzyliśmy program tzw. foundation year, dla obecnych siódmoklasistów, aby mogli do nas aplikować już rok wcześniej i zamiast czterech lat typowego liceum, mieć ten piąty, dodatkowy rok, kiedy możemy skoncentrować się na kompetencjach, które pomogą im w dalszej edukacji. Mam tu na myśli komunikację, pracę w grupie czy umiejętność krytycznego myślenia. W ten sposób, pierwsze trzy lata w naszej szkole dają możliwość eksploracji różnych dziedzin, zanim przystąpimy do specjalizacji. Podczas dwóch ostatnich lat programu A Level uczniowie wybierają 3 do 4 z 27 przedmiotów, w takich kombinacjach, które najbardziej odpowiadają ich zainteresowaniom i dalszej ścieżce edukacyjnej. Możemy się pochwalić takimi przedmiotami maturalnymi w naszej ofercie, jak: historia sztuki, fotografia, ekonomia, filozofia, socjologia czy psychologia, które są często ogromnie pozytywnym zaskoczeniem dla licealistów przychodzących do nas z innych systemów edukacyjnych – tłumaczy dr Karolina Watras.

Bardzo ważna jest wytrwałość i umiejętność poradzenia sobie z wyzwaniami, ale też porażkami i umiejętność wyciągania wniosków z popełnianych błędów, jak również otwartość na różne sposoby nauki. Determinacja, zarządzenie swoim czasem, umiejętności badawcze, czyli szukanie odpowiednich źródeł, ewaluacja potrzebnych materiałów, są to typowe umiejętności akademickie, które później pomagają uczniom odnosić sukcesy, także zawodowe. Tego właśnie młodzież uczy się w Akademeia High School. Szkoła zachęca aby uczniowie mieli czas na własne hobby, czy to jest gra na instrumencie, sport rekreacyjny czy pomoc wolontariacka. To buduje ucznia jako człowieka i wpływa na wzrost satysfakcji z życia i zdolność odnalezienia się w różnych środowiskach kulturowych, co jest szalenie istotne, gdy w planach mają dalszą nauka poza granicami Polski.

Polacy na światowych uczelniach. Droga do sukcesu twojego dziecka – jak dostać się na studia za granicą?

Jak przygotować się do studiów zagranicznych i gdzie studiują polscy absolwenci?

- Nazywamy siebie ‘pre-university’, czyli jesteśmy szkołą średnią, ale działamy na wielu płaszczyznach tak, jak uniwersytet. Mamy bardzo małe klasy, maksymalnie do 12 uczniów, co sprawia, że nauczyciel naprawdę zna swoich podopiecznych i jest w stanie zidentyfikować ich mocne i słabsze strony. Wie także, w jaki sposób może pobudzać ich zainteresowania. W przygotowaniu na studia, kluczowe jest nie tylko osiągnięcie najlepszych ocen w dziedzinach, które uczeń chce studiować na uniwersytecie, ale również zgłębianie swojej wiedzy przedmiotowej i wychodzenie poza ramy szkolne poprzez dalszą lekturę lub zaangażowanie się w zajęcia fakultatywne, konkursy przedmiotowe, staże i niezależne projekty kreatywne lub badawcze. Według nas, zadaniem szkoły jest stworzenie uczniom takich możliwości, jak również nauczenie młodych ludzi jak sami mogą takie możliwości sobie tworzyć. Dlatego też mamy bardzo szeroki program zajęć i projektów pozalekcyjnych – mówi dyrektor Akademeia High School.

Szkoła ma również bardzo dobrze rozwinięty system doradztwa w zakresie wyboru i przygotowania na studia. Dysponuje osobnym zespołem doradców uniwersyteckich, którzy pracują z uczniami zarówno grupowo, jak i indywidualnie. Poszczególni specjaliści zajmują się aplikacjami w różnych rejonach świata, co jest związane z odmiennymi wymogami dotyczącymi składania aplikacji na uczelnie w UE, Wielkiej Brytanii czy Ameryce Północnej. Są to trzy główne regiony, w które uczniowie Akademeia High School aplikują na studia.

- Bardzo ważne jest dla nas podejście do wyboru uniwersytetu od strony tzw. ‘best fit’, czyli tego, który uniwersytet będzie obiektywnie najlepszy dla danego ucznia — nie tylko od strony wymarzonego prestiżu uczelni, ale przede wszystkim ze względu na indywidualne potrzeby i inne atrybuty szkół wyższych, takie jak: rodzaj programu, lokalizacja, wielkość kampusu czy sposób wykładania. Rodzice są w tym procesie naszymi partnerami, mamy szereg corocznych webinarów i spotkań, aby oni również mogli zrozumieć kompleksowość tych wyborów. – dodaje dr Karolina Watras.

Większość absolwentów Akademeia Hogh School dostaje się na najbardziej konkurencyjne i prestiżowe kierunki do najlepszych uczelni na świecie. Od Stanford, Massachusetts Institute of Technology, Brown, Columbia, Duke w USA przez University of British Columbia, czy University of Toronto w Kanadzie, po Oxford, Cambridge, Imperial College, LSE, Edinburgh czy St Andrews University w Wielkiej Brytanii. Są to także atrakcyjne kierunki w krajach Unii Europejskiej, jak inżynieria w Delft University of Technology w Holandii czy studia ekonomiczne na Bocconi University we Włoszech.

- Często słyszymy o ich sukcesach, bo lubią do nas wracać nie tylko na spotkania integracyjne organizowane co roku, ale też jako prelegenci na naszych wydarzeniach albo jako mentorzy dla młodszych roczników. Pierwsze roczniki naszych absolwentów wkraczają już na rynek pracy i wielu rozpatruje powrót do kraju, co jest bardzo budujące. – podsumowuje dr Karolina Watras.

Do Akademeia High School przyjmuje obecnie aplikacje na 2024/25 rok szkolny poprzez stronę: https://www.akademeia.edu.pl/admissions/assessment-days

Polacy na światowych uczelniach. Droga do sukcesu twojego dziecka – jak dostać się na studia za granicą?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polacy na światowych uczelniach. Droga do sukcesu twojego dziecka – jak dostać się na studia za granicą? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński