MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójna emerytura z ZUS? Jest na to sposób. Prezes Gertruda Uścińska radzi, co zrobić, by znacząco podwyższyć świadczenie 

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
21.10.2021 rzeszow emeryci rencisci starsza osoba emerytury renty fot pawel dubiel
21.10.2021 rzeszow emeryci rencisci starsza osoba emerytury renty fot pawel dubiel Paweł Dubiel/ Polska Press
– Emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są obliczane w myśl zasady zdefiniowanej składki. Oznacza to, że im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie – tłumaczy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jednocześnie dodaje, że odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. – Odczekanie 7 lat może je nawet podwoić – zauważa prezes ZUS.

Spis treści

Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Zgodnie z danymi rządowymi łączny koszt waloryzacji w 2023 r. to ok. 44,15 mld zł.

Emerytura nawet dwukrotnie wyższa? To możliwe

– Emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są obliczane w myśl zasady zdefiniowanej składki. Oznacza to, że im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie. Wcześniejsze przejście na emeryturę oznacza niższe świadczenie. Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. – mówi prof. Gertruda Uścińska. – Każdy kolejny rok daje ponadproporcjonalne korzyści – dodaje.

Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5–7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń – wyjaśnia prezes ZUS.

Jako przykład, prof. Uścińska wskazała emerytkę, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6 miesięcy, mając ponad 61 lat stażu pracy. – Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. – dodaje prezes ZUS.

Emerytura to prawo, a nie obowiązek

Niektórych może martwić, czy różnica w wysokości emerytury pozwoli nadrobić brak wypłat świadczenia w okresie, w którym powstrzymają się oni od przejścia na emeryturę.

– Z naszych szacunków wynika, że czas potrzebny do zrekompensowania braku wypłat emerytury z powodu wydłużenia aktywności zawodowej na przykład o dwa lata wynosi ok. 5–7 lat, zależnie od wieku, wysokości kapitału i zarobków. Warto wziąć pod uwagę, że w Polsce mężczyznę w wieku 65 lat czeka przeciętnie 15 lat życia, a kobietę aż 23 lata. Ponieważ jest to przeciętna, wiele osób będzie pobierać świadczenie jeszcze dłużej – wskazuje prof. Uścińska.

Szefowa ZUS zwraca uwagę, że emerytura to prawo, a nie obowiązek. – To decyzja każdego z nas, kiedy po osiągnięciu wieku emerytalnego wystąpić o emeryturę. Przed jej podjęciem warto skonsultować się z doradcą emerytalnym, który dostępny jest w każdej w placówce ZUS – podkreśla profesor.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński