Na wsi śmierdzi? Krowy za głośno muczą? Nie każdemu to pasuje, a rolnicy chcą, by zapachy i dźwięki z produkcji rolniczej były chronione

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na polskiej wsi prężnie rozwija się produkcja rolnicza.
Na polskiej wsi prężnie rozwija się produkcja rolnicza. Adam Wojnar/Polska Press
Poza miastem życie płynie wolniej, kontakt z naturą jest bezcenny, tam też powstaje większość żywności. Brzmi sielankowo, jednak na terenach, gdzie produkcja rolnicza idzie pełną parą, trzeba liczyć się z tym, że maszyny głośno pracują, nawożenie ma swój cykl, a zwierzęta wydzielają specyficzne zapachy. To niestety powoduje konflikty na linii rolnik-mieszkaniec.

Spis treści

O stworzenie uregulowań prawnych, które obejmą ochroną tradycyjne zapachy i odgłosy produkcji rolniczej, zaapelowała Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Chęć rozwoju gospodarstw związana z rozbudową budynków inwentarskich często spotyka się z oporem. W konsekwencji może być ona skutkiem migracji ze wsi i powodem spadku licznych rodzinnych gospodarstw opierających się na produkcji zwierzęcej, zaznaczyły izby.

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazało, że analizuje wszystkie sygnały dotyczące warunków prowadzenia gospodarstw.

Wieś rządzi się swoimi prawami?

Praca rolnika jest ciężka, często uzależniona od pogody. Produkcja rolnicza obejmuje nie tylko siew i zbiory zbóż, to także przetwarzanie naturalnych produktów oraz hodowlę zwierząt gospodarskich. Warunki mogą wywoływać pewne uciążliwości. Jak wskazuje ministerstwo, mieszkańcy terenów pozamiejskich nie zawsze są wyrozumiali w stosunku do właścicieli upraw.

Rośnie presja w zakresie ograniczenia skali hałasu w dni wolne czy w porach nocnych, stosowania nawozów i środków ochrony roślin, czy też emisji zapachów pochodzących z produkcji rolniczej. Obszary wiejskie ze względu na panujące tam więzi międzyludzkie były i pozostaną wyjątkowo otwarte na rozwój wszelkiego rodzaju ruchów i organizacji obywatelskich. Jednak nie można doprowadzić do wygaszania produkcji rolniczej na obszarach wiejskich z powodu waśni sąsiedzkich, czy protestów mieszkańców, poinformował resort rolnictwa.

Rolnicy i mieszkańcy wsi. Jak nie szkodzić jednym i drugim?

Czy takie spory można załagodzić? Podstawową funkcją obszarów wiejskich jest produkcja, a co za tym idzie zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Organy odpowiedzialne za planowanie przestrzenne i gospodarkę terenami, powinny tworzyć przestrzeń z uwzględnieniem uwarunkowań kulturowych, społecznych, środowiskowych i estetycznych.

Równie ważne jest budowanie świadomości społecznej w zakresie różnych aspektów i skutków prowadzenia działalności rolniczej, a także poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat utrzymania dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich, które jest związane m.in. z prowadzeniem działalności rolniczej. Od 2023 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Reforma wprowadza zmiany m.in. w zakresie lokowania inwestycji, nowego dokumentu planowania i tworzenia stref.

Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji, co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy gospodarskiej z zabudową stricte mieszkaniową, podsumowuje ministerstwo.

Źródła: KRIR, MRiRW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.