MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po dyskwalifikacji Walijewej Rosjanie pozbawieni olimpijskiego złota, ale nie medalu!

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Fot. Sefa Karacan / Anadolu
Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) poinformowała we wtorek, że złoto igrzysk olimpijskich w Pekinie za konkurs drużynowy w łyżwiarstwie figurowym zostanie przyznane USA, srebro Japonii, natomiast Rosja otrzyma brąz po tym, jak w poniedziałek ogłoszono dyskwalifikację Kamiły Walijewej za doping.

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w poniedziałek poinformował, że Walijewa została zdyskwalifikowana na cztery lata za doping, który wykryto w jej organizmie 25 grudnia 2021 roku. W związku z tym drużyna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, w której skład wchodziła 15-letnia wówczas łyżwiarka figurowa, została pozbawiona złotego medalu igrzysk w Pekinie w 2022 roku.

Złoto dla USA, Kanadyjczycy bez medalu

Po tej decyzji pewne było, że złoto otrzyma zespół USA, który w zawodach zajął drugie miejsce. Nie wiadomo było jednak, jak rozwiąże się sprawa srebra i brązu, ponieważ zależało to od tego, jak zinterpretowane zostaną przepisy przyznawania punktów. Ostatecznie ISU oficjalnie poinformowała we wtorek, że srebro przyznano Japonii, która pierwotnie uplasowała się na trzeciej pozycji, natomiast po odjęciu punktów Walijewej brąz otrzyma Rosyjski Komitet Olimpijski.

Poszkodowana zostaje więc Kanada, która w Pekinie zajęła czwarte miejsce. Kanadyjska federacja łyżwiarstwa figurowego Skate Canada może zaskarżyć decyzję ISU do CAS.

Z dyskwalifikacją Walijewej nie zgadza się natomiast Kreml. Rzecznik rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że Rosja do końca będzie bronić praw swoich zawodników. - Nie zgadzamy się z tymi decyzjami – ani z decyzją sądu, ani z decyzją federacji. Nie akceptujemy ich - stwierdził Pieskow.

Czteroletnia dyskwalifikacja Walijewej

Sprawa Walijewej odbiła się szerokim echem podczas imprezy w Pekinie. Pozytywny wynik testu 15-letniej wówczas łyżwiarki ujawniono dopiero po tym, jak zdobyła złoto w konkurencji drużynowej i przygotowywała się do startu indywidualnego.

Test wykonano 25 grudnia 2021 roku. W organizmie Walijewej wykryto obecność trimetazydyny, substancji stosowanej do łagodzenia dusznicy bolesnej i zakazanej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) od 2014 roku, ponieważ wspomaga krążenie krwi. Łyżwiarka tłumaczyła, że przez przypadek zażyła leki na serce należące do jej dziadka.

Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) nie zawiesiła wówczas zawodniczki, a tej decyzji nie podważył też CAS, umożliwiając Walijewej dalsze starty w Pekinie. W występach indywidualnych Rosjanka popełniła kilka błędów i zajęła czwarte miejsce.

Sprawa ożyła na początku ubiegłego roku, gdy RUSADA ujawniła, że jej komisja dyscyplinarna nie nałożyła żadnych sankcji na Walijewą "poza anulowaniem jej wyników z dnia pobrania próbki", uznając, że "zawodniczka naruszyła przepisy antydopingowe, ale nie wynikało to z jej błędu lub zaniedbania".

W związku z tym WADA odwołała się do CAS, żądając czteroletniej dyskwalifikacji dla łyżwiarki, a wniosek poparła również ISU. Amerykańska Federacja Łyżwiarstwa Figurowego (USFS) publicznie skrytykowała w mediach społecznościowych tę sprawę, bowiem zawodnicy z drużyny USA wciąż nie otrzymali wtedy medali za występ w konkursie drużynowym. Pierwotnie ceremonia medalowa miała odbyć się jeszcze tego samego dnia co rywalizacja, ale w końcu z powodu zamieszania z Walijewą przełożono ją na czas nieokreślony.

We wrześniu ubiegłego roku w Lozannie CAS prowadził przesłuchania przy drzwiach zamkniętych. Rozprawę odroczono do listopada po tym, jak panel arbitrów zwrócił się o dodatkową dokumentację, jednak ostateczną decyzję ogłoszono dopiero w styczniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po dyskwalifikacji Walijewej Rosjanie pozbawieni olimpijskiego złota, ale nie medalu! - Sportowy24

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński