MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki i położne z regionu koszalińskiego świętowały swój dzień [ZDJĘCIA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Uroczystość odbyła się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym.
Uroczystość odbyła się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Adam Bochra
W sali widowiskowej Bałtyckiego Teatru Dramatycznego pielęgniarki i położne w towarzystwie zaproszonych gości świętowały Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Dzień Położnej.

To — jak podkreślała Bożena Wojcikiewicz, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych — dzień szczególny z wielu powodów. Jednym z nich jest pamięć o wybitnych pielęgniarkach i położnych, z których wiele poświęciło życie ratując potrzebujących. Najważniejsze jest jednak docenienie ciężkiej pracy i oddania pielęgniarek i położnych, które są mocnym fundamentem naszego systemu opieki zdrowotnej. Ten aspekt też mocno podkreślali ze sceny zaproszeni goście, w tym parlamentarzyści — lekarze — Czesław Hoc i Radosław Lubczyk.

Przy okazji tego święta nie można zapominać o tym, że sytuacja jest trudna. Co roku więcej pielęgniarek z zawodu znika niż do niego trafia. Ich średnia wieku jest niepokojąco wysoka. Z prognoz wynika, że w 2030 roku w systemie zabraknie około 100 tysięcy pielęgniarek i położnych.

Z „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” wynika, że średni wiek polskiej pielęgniarki wynosi nieco ponad 54 lata (tych powyżej 61. roku życia jest aż 34 proc.), a położnej niemal o trzy lata mniej – 51,4 roku (powyżej 61. roku życia jest 29,9 proc.).

- Pomimo ciągłego rozwoju medycyny, systemów sztucznej inteligencji nic nie jest w stanie zastąpić fachowej opieki pielęgniarskiej, czy położniczej. Żaden, nawet najnowocześniejszy sprzęt, i AI nie są w stanie zastąpić empatii, współczucia i zrozumienia dla pacjenta, który szuka zrozumienia i emocjonalnego wsparcia — mówiła Bożena Wojcikiewicz.

Przy okazji tego święta samorząd zawodowy przyznał też nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pielęgniarki i położne z regionu koszalińskiego świętowały swój dzień [ZDJĘCIA] - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński