MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięć parafii z zachodniopomorskiego otrzymało dofinansowanie z WFOŚiGW w 2023 roku

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie udzielił w 2023 roku dofinansowania pięciu parafiom z terenu województwa zachodniopomorskiego
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie udzielił w 2023 roku dofinansowania pięciu parafiom z terenu województwa zachodniopomorskiego archiwum gs24.pl/zdjęcie ilustracyjne
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie udzielił w 2023 roku dofinansowania pięciu parafiom z terenu województwa zachodniopomorskiego. - Nie mam nic przeciwko kościołom i parafiom, ale te pieniądze mogły pójść do ludzi - mówił Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Na poniedziałkowej uroczystości przekazania umów 30 samorządom z zachodniopomorskiego na dofinansowanie montażu nowych źródeł ciepła w mieszkaniach i budynkach wspólnot mieszkaniowych z programu Ciepły dom, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego powiedział, że sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie jest najlepsza.

- Poprzedni zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska podrzucił nam kukułcze jajo - mówił Olgierd Geblewicz. - Okazało się, że pieniądze zamiast na termomodernizację dla mieszkańców poszły między innymi na zakup helikopterów dla policji. Nie mam nic przeciwko helikopterom, ani policji, ale to nie z tego funduszu powinny pochodzić pieniądze na ich zakup - podkreślił marszałek.

Wyjaśnił też, że to pieniądze, jakie pochodzą z opłat środowiskowych. Przyznał, że jako reprezentant samorządu w Radzie Nadzorczej funduszu był obecny przy przyznawaniu tych środków.

- Ale byłem w zdecydowanej mniejszości i raczej moje sugestie na nic się nie zdały - tłumaczył.

Dodał, że w ramach różnych programów prowadzonych przez Fundusz beneficjentami okazały się być również kościoły i parafie.

- I tu też nie mam nic przeciwko kościołom - podkreślił Olgierd Geblewicz. - Ale mieszkańcy też mieli swoje potrzeby.

Zapytaliśmy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ile kościołów i parafii otrzymało pieniądze z funduszu w zachodniopomorskim.

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie udzielił w 2023 roku dofinansowania pięciu parafiom z terenu województwa zachodniopomorskiego - poinformował Konrad Czarnecki, specjalista ds. promocji i komunikacji WFOŚiGW w Szczecinie. - Umowy dotyczyły gównie termomodernizacji budynków i wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz edukacji ekologicznej. Całkowita kwota przekazana przez Fundusz w ramach 5 umów wyniosła prawie 2,6 mln zł, w tym 1,34 mln zł w formie dotacji i 1,25 mln zł w formie pożyczek.

Ze wsparcia skorzystały:

  • Parafia Prawosławna p.w. Św. Mikołaja w Szczecinie
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Antoniego Padewskiego w Mścicach
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla w Lubanowie.

Pieniądze na działalność edukacji ekologicznej otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie – projekt: Ekologiczny zawrót głowy na XIV Jarmarku Jakubowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński