MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paracetamol w ciąży to większe ryzyko ADHD u dziecka! Potwierdzono związek między acetaminofenem i zaburzonym rozwojem neurologicznym płodu

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Nawet leki uznawane za całkowicie bezpieczne w ciąży mogą mieć niekorzystny wpływ na przyszłe zdrowie dziecka
Nawet leki uznawane za całkowicie bezpieczne w ciąży mogą mieć niekorzystny wpływ na przyszłe zdrowie dziecka luanateutzi/123RF
Paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla kobiet w ciąży. Tymczasem do doniesień na temat jego związków z astmą u dziecka doszły nowe niepokojące fakty. Środek ten, którego fachowa nazwa to acetaminofen, zaburza rozwój neurologiczny płodu, a skutkiem jego działania w późniejszym życiu dziecka są objawy ADHD i ze spektrum autyzmu.

Zażywanie paracetamolu podczas ciąży sprzyja występowaniu u dziecka objawów ADHD i autyzmu. Naukowcy hiszpańscy potwierdzili zależność, którą sygnalizowały już wcześniejsze badania – wskazywały one na niekorzystny wpływ leku na rozwój układu nerwowego, prowadzące do zaburzeń uwagi, nadpobudliwości i obniżonego IQ. Dopiero teraz jednak udało się dokonać analizy większej liczby lepszej jakości danych, i określić, w jakim stopniu nasila się zagrożenie.

Paracetamol, inaczej acetaminofen, to jeden z najpopularniejszych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, który wbrew panującym opiniom nie ma działania przeciwzapalnego. Z tego powodu nie jest zaliczany do grupy NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych, której przedstawiciele to m.in. kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen.

W krajach rozwiniętych paracetamol zażywa 46-65 proc. kobiet w ciąży, co wynika z faktu, że nie istnieją żadne silne dowody na to, by powodował wady wrodzone u dzieci.

Zobacz także: Złość, rozkojarzenie, odkładanie spraw na później i... kłopoty w związku? To mogą być objawy choroby nierozpoznanej w dzieciństwie

Wciąż jest zalecany jako najbezpieczniejszy środek łagodzący ból, choć już wcześniej pojawiały się doniesienia na temat zwiększonego ryzyka rozwoju astmy u pociechy, a także zaburzeń endokrynnych, związanych z funkcjami poznawczymi i zachowaniem.

Czytaj także: Często bierzesz paracetamol? Może być toksyczny i uszkodzić wątrobę i serce

W nowej analizie problemu uwzględniono dane 73 881 dzieci w wieku 4-12 lat z 6 europejskich badań, dla których dostępne były dane na temat zażywania paracetamolu przez matkę jeszcze przed urodzeniem.

Każdy z uczestników wykazywał przy tym co najmniej jeden objaw zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention-deficit hyperactivity disorder, ADHD) lub zaburzeń ze spektrum autyzmu (autistic spectrum condition, ASC). Ten pierwszy powoduje symptomy takie jak niezdolność skupienia się, nadaktywność i impulsywność, drugi wiąże się z występowaniem problemów z komunikacją i kontaktami społecznymi, ograniczeniem zainteresowań czy powtarzaniem czynności.

Na podstawie przeprowadzonej analizy ustalono, że dzieci narażone na oddziaływanie acetaminofenu w życiu płodowym o 21 proc. częściej wykazywały objawy ADHD i o 21 proc. częściej – objawy ASC niż te, których matki nie przyjmowały leku.

Zależność ta była nieco silniejsza w przypadku chłopców niż dziewczynek. Nie wykazano przy tym, by na występowanie zaburzeń wpływał kontakt dziecka ze środkiem już po urodzeniu.

Wynika z tego, że oczekując potomka paracetamol warto przyjmować jak najrzadziej, a także omówić kwestię jego ewentualnych zamienników z lekarzem prowadzącym ciążę.

Źródła:
Co na ból zamiast tabletki? Wybierz skuteczny środek naturalny, który jest bezpieczniejszy niż leki. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Domowe sposoby na ból. Jak je poznasz, raz na zawsze zrezygn...

ZOBACZ: Trening mindfulness pomaga rodzicom dzieci z ADHD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paracetamol w ciąży to większe ryzyko ADHD u dziecka! Potwierdzono związek między acetaminofenem i zaburzonym rozwojem neurologicznym płodu - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński