Pamiętajcie o ogrodach...

Materiał powstał we współpracy z producentem stolarki aluminiowej Sigma-Aluminium A. Kaczmarek, Z. Gutowski

Ogrody zimowe cieszą się dużą popularnością, coraz więcej osób zainteresowanych jest
takim rozwiązaniem i zwraca się z zapytaniem ofertowym do firm produkujących stolarkę
aluminiową.

Dlaczego chcemy mieć ogród zimowy?

Użytkownicy ogrodów zimowych zwracają uwagę, że dzięki wybudowaniu ogrodu zimowego zyskali miejsce w którym mogą się zrelaksować i cieszyć kontaktem z przyrodą niezale nie od pory roku. Praktycznie nie spotyka się osób, które żałują decyzji o inwestycji w ogród zimowy. Z upływem czasu to pomieszczenie staje się ważnym miejscem dla całej rodziny i znacząco wpływa na jej życie. Można wyobrazić sobie za oknem szarą, jesienną pogodę, zacinający deszcz, szalejący wiatr oraz zamierającą przyrodę, a obok w ogrodzie zimowym przytulny fotel i ciepło wśród zieleni.

Ochrona ciepła

Ważnym elementem projektowania i wykonywania ogrodu zimowego jest ochrona ciepła, wiadomo że profile aluminiowe i szkło mają wyższy współczynnik przenikania niż ściany murowane, możemy jednak zastosować materiały, które zminimalizują utratę ciepła. Szkło termoizolacyjne, przeciwsłoneczne, ciepłe ramki, zestawy trzyszybowe, elementy boczne o większej ilości komór, to tylko niektóre elementy które firmy oferują klientom. Koszt zastosowania tych rozwiązań przy całkowitych kosztach budowy ogrodu jest relatywnie niski, natomiast korzyści dla użytkowników są ogromne - niższe koszty ogrzewania przez wiele lat, większy komfort użytkowania czy brak skroplin na szybach.

Ogród letni jako alternatywa

Czasami klienci nie potrzebują dodatkowego, ogrzewanego pokoju w postaci ogrodu zimowego. Szukają natomiast rozwiązania, które pozwala na używanie tarasu również podczas deszczowych i wietrznych wiosennych, letnich czy jesiennych dni. Można w takich sytuacjach zaproponować zabudowę tarasu z profili nieizolowanych termicznie. Wymogi dotyczące wytrzymałości
i szczelności konstrukcji pozostają bez zmian, mniejsze znaczenie ma w tym przypadku izolacyjność termiczna. Stosuje się profile bez przekładek termicznych oraz pojedyncze szkło w dachu i elementach bocznych.

Szklenie i zacienienie

Ogrody zimowe wyróżniają się dużą liczbą przeszkleń, jest to cecha charakterystyczna i ważny element konstrukcji. Szkło powinno zapewniać bezpieczeństwo użytkowania, w dachu obowiązkowo należy stosować szkło hartowane w zespoleniu z klejonym, w elementach bocznych w zależności od wymiarów tafli i warunków miejscowych. Kolejną ważną właściwością szkła jest ciepłochronność, najczęściej stosuje się jednokomorowe zestawy, należy pamiętać, że zastosowanie zestawu dwukomorowego znacznie poprawi komfort cieplny w ogrodzie zimowym. Zastosowanie szkła absorpcyjnego ograniczy nagrzewanie się, a szkła samoczyszczącego ułatwi utrzymanie konstrukcji w czystości. Często stosuje się automatykę pogodową, która może obsługiwać jednocześnie elektryczne rolety dachowe. Stosuje się je dla ochrony ogrodu zimowego przed nadmiernym nagrzewaniem.

Wymogi formalne

Jeżeli planowana powierzchnia ogrodu zimowego nie przekracza 35m2, wystarczy w starostwie powiatowym lub miejskim wydziale architektury zgłosi zamiar budowy. We wniosku określamy rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do prac można przystąpić po 30 dniach od daty doręczenia zgłoszenia pod warunkiem, że w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu. W przypadku większych zabudów konieczne jest złożenie w urzędzie wniosku o pozwolenie na budowę.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji i bezpłatną wycenę.

tel: 509 133 343
tel: 511 998 886

UL.MIGDAŁOWA 17
72-003 DOBRA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński