Pamięć o deportowanych Polakach z Kresów Wschodnich i Żydach z niemieckiego Stargardu

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Wystawa w parku Chrobrego w Stargardzie
Wystawa w parku Chrobrego w Stargardzie Tadeusz Surma
Kwiaty złożone przed pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia i wystawa plenerowa w parku Chrobrego. W Stargardzie odbyły się uroczystości 80 rocznicy deportacji Polaków z Kresów Wschodnich i Żydów z niemieckiego Stargardu.

Przedstawiciele środowisk sybirackich i samorządowcy złożyli dzisiaj kwiaty przed pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia, który stoi obok kościoła świętego Ducha. Była też modlitwa. W ten sposób upamiętniono Polaków, których w lutym 1940 deportowano z Kresów Wschodnich.

Po uroczystości przy pomniku Ofiar Sybiru i Katynia otwarta została wystawa w parku Chrobrego. Tam na planszach pokazana została historia Polaków deportowanych z Kresów Wschodnich i Żydów deportowanych w lutym 1940 z niemieckiego Stargardu.

Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

- W lutym 1940 roku symbolicznie splotły się losy stargardzian, którym nigdy nie dane było się spotkać - wyjaśnia Jolanta Aniszewska z MAH w Stargardzie. - Ich historie są częścią dwóch różnych opowieści o dziejach miasta. Pierwsza dotyczy niemieckiego Stargard in Pommern, druga - polskiego Stargardu.

Jolanta Aniszewska przypomina także, że 10 lutego 1940 roku z Kresów Wschodnich na zesłanie wywieziono wiele polskich rodzin. Natomiast w nocy z 12 na 13 lutego podobny los spotkał Żydów mieszkających na Pomorzu.

- Odpowiedzialność za każdą z tych tragedii ponoszą odpowiednio ZSRR i III Rzesza - wyjaśnia Jolanta Aniszewska, zastępca dyrektora do spraw naukowych MAH w Stargardzie. - Obie narracje łączy dramatyczna wspólnota losu deportowanych. Wywózka oznaczała kres społeczności stargardzkich Żydów. Dla Sybiraków - jeśli dane było im przeżyć - zakończyła się koniecznością szukania nowego domu. Dla pierwszych Stargard był na początku ich drogi, dla drugich - na końcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie