Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Serdeczne uśmiechy i pełne ręce podarunków

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sali gimnastycznej koszar przy ulicy Metalowej w Szczecinie odbył się finał akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” Boże Narodzenie 2023. Pomoc trafi do naszych rodaków na Litwie, Łotwie i Białorusi. Akcja odbyła się pod naszym patronatem.

- Warto pomagać, bo dobro powraca. Niektórzy z nas są tutaj trzeci raz - mówią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach, których spotkaliśmy w czasie pakowania prezentów.

Uczniowie są częścią wielkiej armii ludzi o dobrych sercach, którzy pomagają w dziesiątej edycji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. W pakowaniu paczek uczestniczyli działacze opozycji antykomunistycznej. Akcja nie powiodłaby się bez dużego wsparcia żołnierzy 5 Pułku Inżynieryjnego i 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W tym roku udało się przygotować 1300 paczek rodzinnych, do tego około 300 paczek z chemią i z artykułami szkolnymi. Wśród zbieranych produktów były głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności jak kawa, herbata, olej, konserwy, słodycze.

- Odwiedzimy wyjątkowe miejsca, bo będzie to rejon sołecznicki, rejon wileński. Pojedziemy również na Łotwę. Część paczek trafi na Białoruś. Po ośmiu dniach wracamy do Polski - mówi Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości.

Pomoc trafi do ubogich seniorów, osób samotnych, rodzin w trudnej sytuacji materialnej, dzieci i instytucji takich jak szkoły czy ośrodki zrzeszających Polaków.

Pomysł akcji powstał w 2014 roku w trakcie XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej z Suwałk do Wilna. Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali wszystkim, co mogli ofiarować. W pielgrzymce uczestniczyła także grupa ze Szczecina, w której był Wojciech Woźniak. W miejscowości Turgiele (Turgeliai - około 30 km od Wilna), spotkał na swojej drodze starszą panią, która witała pielgrzymów i częstowała kanapkami z plasterkami wędliny i pomidorami oraz marchewkami. Ze zdjęcia, które wykonał pani Aleksandrze Wojtek, zrodził się plan pomocy naszym Rodakom na Litwie. Pierwszym krokiem akcji było odnalezienie pani Aleksandry. Grupa ludzi z Przecławia przygotowała paczkę, z którą Wojciech Woźniak wraz ze swoim tatą Zygmuntem pojechał w listopadzie do Turgieli. Po pokonaniu ponad 1000 km udało się osiągnąć cel i odnaleźć niesamowitą osobę, która okazała pielgrzymom wielkie serce. Pani Aleksandra, która nie kryła wzruszenia i radości.

W ciągu 10 lat akcji organizatorzy: Fundacja Polskich Wartości przekazała 19 tysięcy paczek do 27 miejscowości i 37 instytucji w trzech krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński