Oddziału otolaryngologii w szpitalu przy ul. Wojska Polskiego w Stargardzie już nie ma. Jego likwidację przedstawiciele placówki tłumaczą kłopotami finansowymi.
- Z uwagi na pogarszającą się sytuację ekonomiczno-finansową SPWZOZ w Stargardzie zachodziła konieczność podjęcia działań naprawczych - tłumaczy Rafał Tomasz Dziubek, kierownik Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, kierownik Działu Organizacyjno - Prawnego w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Stargardzie. - Przeprowadzona analiza zarządcza rentowności poszczególnych komórek organizacyjnych wskazała na konieczność zmiany sposobu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie otolaryngologii.
Jak się okazuje, niedoszacowane kwotowo procedury medyczne, które były realizowane w oddziale otolaryngologicznym powodowały, że przychody z tytułu zawartej umowy z NFZ w Szczecinie były niewystarczające. Pieniędzy brakowało nawet na wynagrodzenia dla personelu - również osób udzielających świadczeń na podstawie umów cywilno-prawnych. Definitywne zakończenie działalności oddziału nastąpiło w ostatni dzień stycznia.
- Wobec tego wszczęto procedurę informowania pacjentów, którym wyznaczono wcześniej terminy udzielenia świadczeń w oddziale, o braku możliwości ich realizacji w naszym szpitalu - twierdzi Rafał Tomasz Dziubek. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zawiadomienia są wysyłane listownie. Podawana jest też informacja dotycząca miejsca, w którym można uzyskać świadczenia w tym zakresie w innych placówkach.
Nieoficjalnie wiemy, że oddział otolaryngologiczny został zlikwidowany pomimo sprzeciwów kadry medycznej, która domagała się utrzymania działalności oddziału. Argumentowano wówczas, że pacjenci będą teraz musieli jeździć na zabiegi i operacje do innych miast, Szczecina, Koszalina, Kołobrzegu i Wałcza. Co spowoduje, m.in., wydłużenie kolejek. Na szczęście zakończenie działalności oddziału nie spowodowało konieczności redukcji zatrudnienia personelu medycznego.
Jak podkreślają przedstawiciele szpitala w Stargardzie, w zamian jeszcze w lutym swoją działalność ma rozszerzyć poradnia laryngologiczna - po przystosowaniu pomieszczeń i koniecznej reorganizacji.
- Zaplanowano zmianę sposobu udzielania świadczeń polegającą na ich udzielaniu w poradni otolaryngologicznej zamiast w oddziale - podkreśla przedstawiciel szpitala. - Z wykorzystaniem potencjału zarówno kadrowego jak i sprzętowego jakim dysponuje szpital.
Będąca w trudnej sytuacji finansowej stargardzka lecznica najprawdopodobniej będzie zmuszona do dokonania kolejnych zmian, które w efekcie mają dać oszczędności. Planuje się więc np. przeniesienie części rehabilitacji z ul. Staszica do szpitala przy ul. Wojska Polskiego, a także likwidację oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologii.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?